Religia

03.04.2019

Od czwartku w Orawce można podziwiać unikatowe opony wielkopostne

Od czwartku w zabytkowym kościele w małopolskiej Orawce jedynie przez dziesięć dni będzie można podziwiać unikatowe w skali światowej opony wielkopostne. W tym roku zostaną wystawione wszystkie cztery malowane kurtyny przysłaniające ołtarze w okresie wielkiego postu. Najstarsza z nich pochodzi z XVII wieku.

Opony nazywane też kurtynami, chustami lub płótnami wielkopostnymi można podziwiać tylko przez dziesięć dni w roku, do Niedzieli Palmowej.

„W kościele w Orawce zachowały się cztery malowane w motywy pasyjne kurtyny. W tym roku wyjątkowo będzie można podziwiać wszystkie, a nie zawsze są one wystawiane w komplecie, z uwagi na ochronę konserwatorską” – powiedziała PAP przewodniczka po kościele w Orawce i znawczyni kurtyn wielkopostnych Lucyna Borczuch.

Najstarsza orawczańska opona wielkopostna to "Pieta pod krzyżem" z 1676 r. Kolejne dzieła pochodzące z XIX wieku to: "Biczowanie Chrystusa", "Pokutująca Maria Magdalena" oraz "Matka Boża Siedmiobolesna".

Przewodniczka wyjaśniła, że w średniowieczu kościelne ołtarze powszechnie przesłaniano na czas wielkiego postu.

„Opony oddzielały wiernych od czynności liturgicznych przy ołtarzu, zatem post cielesny uzupełniany był postem wzrokowym. Pierwotnie były to białe lub fioletowe płótna, później opatrywano je malunkami odnoszącymi się do tematyki pasyjnej. Służyły one zarówno kontemplacji jak i nauczaniu za pomocą obrazów. Ołtarze przysłonięte oponami wielkopostnymi sprawiają niezwykłe wrażenie. Uwaga wiernych skupiona jest w całości na Męce Pańskiej” – wyjaśniła Borczych.

Opony wielkopostne w kościele w Orawce można podziwiać przed i po nabożeństwach odprawianych codziennie w tym kościele.

Opony wielkopostne z Orawki są unikatem w skali świata, ponieważ zachowało się do dziś jedynie kilkadziesiąt takich zabytkowych płócien powstałych w okresie średniowiecza, renesansu i baroku. Najbardziej znana to Wielka Zasłona Żytawska w Niemczech z 1472 r. W Polsce, oprócz kościoła w Orawce, podobnymi dziełami dysponują także świątynie w Łopusznej i Tłuczani - obie w woj. małopolskim oraz w Jasienicy Rosielnej w woj. podkarpackim.

Orawka to niewielka wieś w powiecie nowotarskim niedaleko granicy ze Słowacją, na ziemiach Górnej Orawy należących w przeszłości do Królestwa Węgier. Drewniany kościół w centrum miejscowości wzniesiono w połowie XVII wieku. Wnętrza pokrywają polichromie z 1711 r., przedstawiające m.in. żywot św. Jana Chrzciciela, Dekalog i wizerunki 49 świętych węgierskich. W świątyni działają organy z 1670 r. (PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ pat/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL