Od piątku do poniedziałku Łódź będzie świętować 596. rocznicę nadania praw miejskich. W ramach urodzin zaplanowano blisko 500 wydarzeń artystycznych oraz różnego rodzaju atrakcji. Oficjalne uroczystości odbędą się w poniedziałek na Starym Rynku.
Jak co roku program jubileuszowych obchodów przygotowanych z okazji rocznicy założenia Łodzi jest bardzo bogaty. Jak poinformowała na wtorkowej konferencji prasowej Kinga Jurkiewicz z Urzędu Miasta Łodzi, mieszkańcy oraz turyści będą mogli wziąć udział w blisko 500 różnego rodzaju wydarzeniach. Zapraszają na nie miejskie instytucje - m.in. teatry, muzea, galerie sztuki i inne placówki kultury, rozrywki, nauki, czy sportu
Wśród atrakcji są wycieczki, spacery, warsztaty, wystawy, spektakle oraz zwiedzanie miejsc często na co dzień niedostępnych, jak m.in. łódzkie kanały, czy wieża kościoła św. Mateusza.
"Każdy znajdzie coś dla siebie, bo przygotowaliśmy ponad 150 wycieczek po Łodzi oraz spacery, warsztaty, czy gry miejskie. Za symboliczną złotówkę będzie można odwiedzić muzea, ZOO, EC-1. Swoje kulisy dla zwiedzających otworzą również łódzkie teatry, Wojskowe Zakłady Lotnicze, zajezdnie tramwajowe, Łódzkie Centrum Filmowe" – wymieniła Jurkiewicz.
Dodała, że wśród największych spacerowych atrakcji jest m.in. zwiedzenie "Szuflandii", czyli remontowanej obecnie rezydencji Edwarda Hentschela, która zagrała w filmie "Kingsajz". Chętni będą mogli również podążać np. szlakiem łódzkich pałaców fabrykanckich, ciekawych podwórek oraz detali architektury. Będzie można poznać też historię znanych łodzianek, rodzin Poznańskich i Scheiblerów, wojenne dzieje Łodzi oraz szlak dawnych małych kin.
W programie są też turnieje szachowe, zawody sportowe, otwarte treningi, warsztaty teatralne i kulinarne, pikniki, potańcówki plenerowe w parkach i domach kultury oraz seanse kina samochodowego na parkingu Atlas Areny. Jego repertuar w internetowym głosowaniu wybiorą sami łodzianie.
Urodzinowe wydarzenia obędą się w kilkudziesięciu miejscach Łodzi, ale jak zwykle dużo będzie działo się na ul. Piotrkowskiej. Słynny deptak w weekend podzieli się na kilka stref tematycznych – m.in. gigantyczny plac zabaw, festiwal smakołyków, piwa i foodtracków, miejsce dla wielbicieli czytelnictwa oraz samochodów z czasów PRL.
"Będzie również strefa treningowa runmageddon, gdzie na wszystkich łodzian będą czekały różnego rodzaju przeszkody. Każdy będzie mógł spróbować swoich sił. Z kolei w Pasażu Róży w sobotę i niedzielę zapraszamy na dwa plenerowa spektakle dla dzieci" – mówił Michał Adamkiewicz z Łódzkiego Centrum Wydarzeń.
Tradycyjnie, w urodzinowy weekend zaplanowano także bogaty program koncertowy. Na głównej scenie na placu Wolności wystąpią m.in.: O.S.T.R., Happysad, Voo Voo, Łąki Łan, PRO8L3M (w piątek) oraz Kozak System, Smolasty, Daria Zawiałow i Sokół (w sobotę). Z kolei w niedzielę w Manufakturze będzie można posłuchać Nocnego Kochanka, Andrzeja Piasecznego i DJ Bromee. Wielbiciele łagodniejszego grania mogą wybrać się na Księży Młyn, gdzie w ramach Songwriter Festiwal w sobotę zagrają Santabarbara i Bruklin.
Oficjalne obchody odbędą się w poniedziałek 29 lipca, czyli w 596. rocznicę uzyskania przez Łódź praw miejskich. Tego dnia w 1423 r. nadał je w Przedborzu nad Pilicą król Władysław Jagiełło. Na Starym Rynku, gdzie znajduje się obelisk upamiętniający to wydarzenie, od godz. 10 na całe rodziny czekać będą atrakcje w stylu średniowiecznym, w tym animacje, zabawy kuglarskie, szkoła giermków, czy warsztaty kaligrafii i dawnego tańca.
W południe złożone zostaną kwiaty pod tablicą upamiętniającą wydarzenie z 1423 r.
"Po części oficjalnej zachęcamy łodzian do pozostania na Starym Rynku i obejrzenia pokazu średniowiecznego tańca w połączeniu z żonglerką chorągwiami. To dawna sztuka włoska, wywodząca się z tradycji Sabndieratori. Do żonglerki zostaną wykorzystane chorągiew z herbem Łodzi" – zachęcała Katarzyna Zielińska z biuro komunikacji społecznej i dziedzictwa Łodzi UMŁ.
Szczegółowy program i sposób dystrybucji wejściówek dostępny jest na stronie www.uml.lodz.pl. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/aszw/