Od soboty będzie otwarta Stara Synagoga na krakowskim Kazimierzu. To ostatni z oddziałów Muzeum Krakowa udostępniany zwiedzającym po złagodzeniu restrykcji związanych z pandemią koronawirusa.
W autentycznych wnętrzach dawnej bożnicy prezentowana jest wystawa "Dzieje i kultura Żydów krakowskich", na której można oglądać najcenniejsze zabytki muzealnej kolekcji judaików. Została ona wzbogacona o nowe eksponaty - wyroby rzemiosła artystycznego oraz obrazy Abrahama Neumanna i Artura Markowicza - związanego z Krakowem malarza i grafika żydowskiego pochodzenia.
"To doskonały moment, by ten oddział Muzeum Krakowa odwiedzili krakowianie, którzy do tej pory mogli mieć wrażenie zawłaszczenia tej przestrzeni przez obcokrajowców" - powiedział PAP dyrektor Muzeum Kraskowa Michał Niezabitowski.
Jak dodał, Starą Synagogę rocznie odwiedzało ok. 120 tys. osób, a inny muzealny oddział prezentujący historię Krakowa z czasów II wojny światowej - Fabrykę Schindlera - 400 tys.
Uzupełnieniem wystawy głównej w Starej Synagodze jest ekspozycja czasowa "Kazimierzanin". Jej bohaterami są dawni i współcześni mieszkańcy dzielnicy: artyści, działacze społeczni, organizatorzy wydarzeń kulturalnych, drobni przedsiębiorcy, przedstawiciele społeczności żydowskiej.
Stara Synagoga była zamknięta od listopada zeszłego roku w związku z koniecznością wymiany w budynku instalacji grzewczej. Miała być otwarta wiosną, ale plany te pokrzyżował wybuch pandemii.
Obecnie zwiedzanie jest możliwe z zachowaniem zasad bezpieczeństwa: obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa maseczką, zachowanie 2-metrowego dystansu od innych oraz dezynfekcja rąk i poruszanie się po wyznaczonej trasie.
Muzeum Krakowa zachęca do udziału w akcji "Odkryj Kraków", która wpisuje się w miejską kampanię "Bądź turystą w swoim mieście - zwiedzaj Kraków", ogłoszoną przez prezydenta Jacka Majchrowskiego.
Stara Synagoga jest najstarszą z synagog zachowanych w Polsce. Została wzniesiona w XV w. na wzór gotyckich synagog niemieckich i czeskich, a w 1570 r. przebudowana przez włoskiego budowniczego Mateusza Gucciego, który nadał jej renesansową formę. Zachował jednak poprzedni, dwunawowy plan budowli i odtworzył jej krzyżowo-żebrowe sklepienie.
W XVI i XVII wieku do synagogi dostawiono kolejno: przedsionek, dwie modlitewnie dla kobiet i dom zarządu gminy żydowskiej. Przed I wojną światową i po jej zakończeniu poddawana była wieloetapowej restauracji. W 1941 r. została przejęta przez niemiecki Urząd Powierniczy (Treuhandstelle) i użytkowana jako magazyn. Jej wyposażenie uległo zniszczeniu. Pod koniec 1944 r. runęło jej sklepienie, być może zniszczone świadomie.
W latach 1956-1959 synagoga została odrestaurowana i na podstawie porozumienia zawartego 30 października 1959 r. pomiędzy Żydowską Gminą Wyznaniową w Krakowie i Muzeum Historycznym Miasta Krakowa powstało w niej muzeum. (PAP)
Autor: Małgorzata Wosion-Czoba
wos/ lena/