Europa i świat po 1989 roku

12.06.2019

Odznaczenie polskiego MSZ dla proboszcza polskiej parafii w Pradze

Proboszcz polskiej parafii w Pradze o. Hieronim Kaczmarek OP otrzymał w środę z rąk ambasador RP Barbary Ćwioro odznaczenie polskiego MSZ Bene Merito. Dominikaninowi, który kończy posługę w Czechach, dziękował m.in. prymas Czech kard. Dominik Duka.

Odznaczenie Bene Merito przyznawane jest za działalność wzmacniającą pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Sylwetkę i działalność o. Hieronima przedstawiła ambasador Ćwioro, zwracając m.in. uwagę, że polska parafia w Pradze, jest jedyną taką placówką w Czechach, na której powstanie osobistą zgodę dał prymas Czech, arcybiskup praski kard. Dominik Duka.

Parafia pod wezwaniem św. Jana Pawła II działa od 2011 r. Działalność o. Hieronima, która wykraczała poza ramy duszpasterskie przyczyniała się do wzmacniania pozycji Polski w Czechach, także dlatego - napisała ambasador w laudacji - że o. Hieronim włączał do swoich działań Polaków, Czechów i przedstawicieli innych narodów.

Kard. Duka, były prowincjał dominikanów w Czechach, uznał, że odznaczenie dla o. Hieronima jest wyróżnianiem dla całej czeskiej prowincji dominikanów. „Chciałbym, podziękować o. Hieronimowi za jego odwagę. Przyszedł do kraju tak bardzo zsekularyzowanego, którego Polacy czasem nie rozumieją. A my kosztowaliśmy wolności w klasztorach w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu lub Warszawie” - powiedział.

Prymas podkreślił rangę i znaczenie ośrodka, jakim stała się polska parafia pod wezwaniem św. Jana Pawła II. „To papież, który doprowadził nas do wolności narodowej i kulturalnej” – mówił Duka. Podkreślił, że odznaczenie MSZ dla proboszcza parafii w Pradze jest uhonorowaniem całego Kościoła katolickiego w Czechach. W rozmowie z PAP kard. Duka podkreślił, że od kard. Wyszyńskiego usłyszał podczas jego pierwszej podróży po internowaniu, że los komunizmu rozstrzygnie się w Polsce, a decydujące słowo będą mieli robotnicy. Zwrócił uwagę, że polscy księża w Czechach, którzy stanowią około 10 proc. całego stanu duchownego, nauczyli księży czeskich dumy, umiejętności rozmowy z urzędami, poszukiwania sponsorów.

O. Hieronim, dla którego kolejnym miejscem posługi będzie Gdańsk i tamtejszy, nieliczny zakon dominikanów, powiedział PAP, że z Czech do Polski zabiera przeświadczenie o konieczności budowania wspólnoty. Jak podkreślił, nie zamierza pytać o poglądy polityczne, bo lepiej jest rozmawiać o tym, co łączy, a nie o tym, co może dzielić. Ważny jest dla niego także dialog i współpraca z osobami stojącymi poza Kościołem. „Wywożę stąd ogólny szacunek dla człowieka” – powiedział o. Hieronim PAP.

O. Hieronim Kaczmarek pochodzi z Poznania i tam ukończył Akademię Ekonomiczną. W 1984 r. wstąpił do zakonu dominikanów. Po studiach teologicznych w 1991 r. przyjął święcenia kapłańskie i w tym samym roku został skierowany do Czechosłowacji z misją pomocy w odbudowie życia klasztornego. Najpierw pracował w Ołomuńcu, później wrócił do Polski, gdzie był przeorem klasztoru dominikanów w Lublinie. Po powrocie do Czech objął probostwo polskiej parafii i dzięki jego staraniom nosi ona miano św. Jana Pawła II.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ az/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL