Kultura i sztuka po 1989 roku

13.02.2019

Ok. 20 szlaków kulturowych w Nowej Hucie to niewykorzystany potencjał

Przez Nową Hutę przebiega ok. 20 różnotematycznych szlaków kulturowych, które stanowią wciąż niewykorzystany potencjał turystyczny – mówi PAP kulturoznawca Jarosław Klaś z Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida w Nowej Hucie w Krakowie.

28 lutego, otwartą dla wszystkich zainteresowanych prezentacją o nowohuckich szlakach, Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida chce zainicjować dyskusję o znaczeniu tych różnotematycznych tras. „Chcemy zwrócić uwagę, że szlaki są potencjałem, który w przyszłości może bardzo zaprocentować, może przyciągnąć wielu turystów i zachęcić mieszkańców do poznawania swojej okolicy z nowej perspektywy” – powiedział Jarosław Klaś z Pracowni Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty w ośrodku im. Norwida.

Także 28 lutego, przed budynkiem Zespołu Szkół Mechanicznych na os. Szkolnym, zostanie otwarty pierwszy schron w ramach nowej trasy Podziemna Nowa Huta. Trasa będzie rozwijana w kolejnych latach. W latach 50. pod nowohuckimi blokami mieszkalnymi i budynkami użyteczności publicznej powstało ok. 260 bunkrów. Miały być używane w razie nalotów lotniczych.

Jarosław Klaś przyznał, że dziś wiele spośród 20 szlaków biegnących przez Nową Hutę jest zaniedbanych. Szlaki te prowadzą różne podmioty, część z nich w sposób niewystarczający troszczy się o nie, co skutkuje brakiem wiedzy nt. tych szlaków, brakiem statystyk, które pokazywałyby, jak licznie trasy są uczęszczane. Nową trasą Podziemna Nowa Huta ma się zajmować miejskie Muzeum Nowej Huty.

Dobrym pomysłem – według kulturoznawcy – byłoby zebranie informacji o wszystkich nowohuckich szlakach w jednej publikacji lub stronie internetowej.

Szlaki kulturowe, które przebiegają przez Nową Hutę, obejmują różne miejsca na terenie pięciu tzw. dzielnic nowohuckich miasta Krakowa. Są to szlaki piesze, rowerowe, samochodowe i mieszane o zasięgu lokalnym, regionalnym i międzynarodowym. Nie wszystkie szlaki są oznakowane, a część funkcjonuje tylko w formie nie zawsze aktualizowanych stron internetowych.

Najbardziej znanym – zdaniem kulturoznawcy – jest Szlak Architektury Drewnianej. W Nowej Hucie znajduje się na nim m.in. kościół św. Bartłomieja w Mogile – obiekt ten rocznie odwiedza ok. 10 tys. osób.

Inne trasy turystyczne biegnące przez Nową Hutę to m.in.  szlak cysterski, papieski, szlaki literackie, np. reportażu i Sławomira Mrożka, szlak Solidarności. Najnowsza trasa jest poświęcona plenerowym rzeźbom i instalacjom.

W tym roku Nowa Huta świętuje swoje 70-lecie; dziś to część Krakowa, ale została zaprojektowana i zbudowana od podstaw po II wojnie światowej jako oddzielna miejscowość dla pracowników powstającego tam kombinatu metalurgicznego. Miała być wzorcowym miastem socrealizmu. Jej budowa rozpoczęła się w 1949 r., a w 1951 r. została włączona do Krakowa.

Dziś Nowa Huta jest historyczną częścią Krakowa, podzieloną na pięć samorządowych dzielnic: XIV Czyżyny, XV Mistrzejowice, XVI Bieńczyce, XVII Wzgórza Krzesławickie i XVIII Nowa Huta. Powierzchnia historycznego obszaru to ponad 110 km kw., zamieszkuje ją  ok. 300 tys. osób.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ itm/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL