Ok. 400 tys. gości odwiedziło w 2023 roku oddziały Muzeum Narodowego w Poznaniu. Dyrektor instytucji Tomasz Łęcki podkreśla, że trwające w minionym roku remonty w centrum miasta nie przeszkodziły muzeum w uzyskaniu większej frekwencji gości, niż przed pandemią.
W 2024 roku ambicją instytucji jest osiągnięcie pułapu pół miliona gości.
W skład Muzeum Narodowego w Poznaniu (MNP) wchodzą następujące oddziały: Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu, Ratusz – Muzeum Poznania, Wielkopolskie Muzeum Wojskowe, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Etnograficzne oraz rezydencje znajdujące się poza Poznaniem: Muzeum Pałac w Rogalinie, Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie i Muzeum Zamek w Gołuchowie. Gmach główny w centrum Poznania mieści Galerię Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu.
"Najwyższą frekwencję, znacząco przewyższającą 100 tys. gości, mieliśmy w Galerii Malarstwa i Rzeźby oraz w Muzeum Sztuk Użytkowych. W obu tych miejscach zainteresowanie przewyższyło frekwencję wszelkich innych instytucji tego typu w Poznaniu, łącznie odwiedziło je około 270 tys. osób. Miniony rok zakończyliśmy z liczbą blisko 400 tys. gości we wszystkich naszych oddziałach” – powiedział PAP Łęcki.
Dyrektor podkreślił, że osiągnięty w minionym roku wynik o ok. 60 tys. przekroczył liczbę gości z 2019 roku, ostatniego roku przed pandemią.
W 2023 roku w Poznaniu cały czas prowadzona była rewitalizacja centrum miasta, poważnie utrudnione było też pokonanie remontowanego Starego Rynku. Tomasz Łęcki powiedział, że choć remont prowadzony był także w bezpośrednim sąsiedztwie gmachu głównego, nie wpłynął znacząco na zainteresowanie gości wizytą w muzeum.
„Przyznam jednak, że w minionym roku odbieraliśmy informacje od osób starszych, że w ogóle nie wybierają się oni do centrum Poznania, bojąc się, co ich tutaj spotka w związku z remontami. O wiele poważniej remont płyty Starego Rynku wpłynął na funkcjonowanie mieszczących się tam Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego i Muzeum Instrumentów Muzycznych. Cały czas nieczynny jest ratusz. Trwa remont Muzeum Etnograficznego. Tym bardziej cieszy nas osiągnięty w minionym roku wynik” – powiedział.
Łęcki przyznał też, że przeciągający się remont płyty Starego Rynku wpłynął na termin udostępnienia ratusza. Goście mogliby odwiedzić zabytkowy obiekt już wiosną ubiegłego roku. Według obecnych planów pierwsi zwiedzający wejdą do ratusza w marcu.
„Zaprezentujemy przestrzenie do tej pory nieudostępniane, z nową ekspozycją. Udostępnimy podziemia ratusza, ze świetnie zachowaną architekturą gotycką, czyli ratusz jeszcze sprzed renesansowej przebudowy” – powiedział Tomasz Łęcki.
Poznański ratusz został przebudowany przez włoskiego architekta Jana Baptystę Quadro z Lugano w stylu renesansowym w latach 1550-67. Najstarsza wzmianka o istnieniu ratusza pochodzi z 1310 r.
Na ubiegłoroczną frekwencję w MNP mógł wpłynąć też prowadzony w ub. roku remont zamku w Gołuchowie, obiekt w pierwszych miesiącach był zamknięty. W związku z remontem od października 2023 r. wyłączona ze zwiedzania jest nowa część gmachu głównego.
"Ten łączny wynik 400 tys. bardzo nas cieszy, ale oczywiście nie popadamy w euforię, bo w tym samym czasie na przykład Muzeum Narodowe we Wrocławiu osiągnęło 800 tys. Dlatego stawiamy sobie cel na ten rok, żeby to było 500 tys. Taki wynik chcemy osiągnąć przy wciąż zamkniętym Muzeum Etnograficznym i przy trwających remontach w naszym gmachu głównym i w Gołuchowie” – powiedział PAP Tomasz Łęcki. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ aszw/