Działająca od ponad 30 lat w Olsztynie i regionie Wspólnota Kulturowa „Borussia” otrzymała tegoroczną Nagrodę Kulturalną im. Georga Dehio 2021 Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej. Przedstawiciele "Borussi" odbiorą nagrodę w czwartek wieczorem w Berlinie.
Nagroda Kulturalna im. Georga Dehio została w tym roku przyznana po raz dziesiąty. W uzasadnieniu jury wskazało, że Wspólnotę Kulturową "Borussia" uhonorowano "za zaangażowanie w zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego w województwie warmińsko-mazurskim na przestrzeni ostatnich trzech dekad".
„Forma zaangażowania obywatelskiego wypracowana wspólnie przez członków Borussii jest szczególnie trwała, gdyż w jej ramach obywatelki i obywatele przejmują odpowiedzialność za swoje najbliższe otoczenie, a także za swój region" - napisało jury i dodało, że zaangażowanie i połączenie sił w działaniu członków "Borussi" "zmieniło sposób myślenia o Warmii i Mazurach, a tym samym przezwyciężyło rozbieżności między polskim a niemieckim postrzeganiem historii. Ta oddolna praca ma charakter wzorcowy, wykraczający daleko poza historyczne Prusy Wschodnie, i jest szczególnie ważna w czasach ponownie napiętych stosunków między Polską a Niemcami" - czytamy w uzasadnieniu decyzji.
Przedstawiciele olsztyńskiej "Borussi" powiedzieli PAP, że czują się zaszczyceni przyznaną im nagrodą. "Zawsze cieszy i nobilituje, gdy ktoś z zewnątrz docenia nasze wysiłki i podejmowane inicjatywy" - powiedziała PAP Kornelia Kurowska z "Borussii".
Wraz z "Borussią" nagrodą Dehio uhonorowane zostanie działający w Niemczech Instytut Historii Stosowanej — Społeczeństwo i Nauka w Dialogu. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się wieczorem w Berlinie. Z powodów epidemiologicznych w gali może uczestniczyć wąskie grono osób, ceremonia będzie transmitowana w internecie.
Olsztyńska "Borussia" działa na rzecz zachowania pamięci o trudnej i zawiłej historii Warmii i Mazur, w której splatają się losy Niemców, Warmiaków, Mazurów, Polaków, Żydow, Rosjan, czy Ukraińców. Członkowie stowarzyszenia podejmują szereg inicjatyw służących upowszechnieniu tej historii, m.in. odkrywają stare, zapomniane cmentarze i je porządkują. "Borussia" podejmuje także inicjatywy służące budowaniu społeczeństwa obywatelskiego, gości wolontariuszy z Ukrainy, Białorusi, Niemiec. W Olsztynie sprawuje opiekę nad dawnym żydowskim domem pogrzebowym Bet Tahara, które jest teraz miejscem spotkań kulturalnych.
Georg Dehio (1850-1932) był wybitnym historykiem sztuki, który urodził się w Revalu, dzisiejszym Tallinnie. (PAP)
Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska
jwo/ aszw/