Religia

20.09.2018

Orędzie papieża do narodów Litwy, Łotwy i Estonii

Papież Franciszek w specjalnym orędziu do narodów Litwy, Łotwy i Estonii powiedział, że jego rozpoczynająca się w sobotę wizyta w tych krajach zbiega się ze stuleciem odzyskania przez nie niepodległości i będzie hołdem dla tych, którzy się do niej przyczynili.

W opublikowanym w czwartek w Watykanie orędziu wideo papież podkreślił: "Drodzy przyjaciele, przed moją wizytą w państwach bałtyckich, na Litwie, Łotwie i w Estonii, pragnę wystosować serdeczne słowa pozdrowień do was wszystkich, którzy mieszkacie na tych ziemiach".

"Choć przybywam jako pasterz Kościoła katolickiego, chciałbym objąć wszystkich i skierować orędzie pokoju, dobrej woli i nadziei na przyszłość" - mówił.

Franciszek podkreślił: "Moja wizyta zbiega się ze stuleciem niepodległości waszych krajów i oczywiście będzie hołdem dla wszystkich, których poświęcenie w przeszłości umożliwiło obecną wolność".

"Wolność, jak wiemy, jest skarbem, który musi być stale chroniony i przekazywany nowym pokoleniom jak cenne dziedzictwo. W czasach mroków, przemocy i prześladowań płomień wolności nigdy nie gaśnie, lecz inspiruje nadzieję na przyszłość, w której godność dana przez Boga każdej osobie jest szanowana i wszyscy czujemy się wezwani do współpracy przy budowie sprawiedliwego i braterskiego społeczeństwa" - oświadczył Franciszek.

Wyraził przekonanie, że obecnie bardziej niż kiedykolwiek potrzebne jest "poczucie solidarności i służby na rzecz dobra wspólnego".

"Pragnę, aby moja wizyta była źródłem zachęty dla wszystkich osób dobrej woli, które zainspirowane przez najgłębsze wartości duchowe i kulturowe odziedziczone z przeszłości, pracują pokojowo, by ulżyć cierpieniom naszych braci i sióstr, którzy są w potrzebie, i by krzewić jedność oraz zgodę w społeczeństwie w każdym wymiarze" - stwierdził papież.

Jak zaznaczył, wie o tym, iż wiele osób uczestniczy w przygotowaniach do jego wizyty, i wszystkim za to podziękował.

"Zapewniam was o mojej bliskości w modlitwie i przekazuję moje błogosławieństwo" - dodał Franciszek, a następnie poprosił, by modlić się za niego.

W czwartek, tak jak przed każdą zagraniczną podróżą, Franciszek modlił się w intencji pielgrzymki w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej.

Na Litwie, Łotwie i w Estonii przebywać będzie od 22 do 25 września.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL