Religia

03.01.2019 aktualizacja 05.01.2019

Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami 752 miejscowości w Polsce

Od lewej: odtwórcy postaci w Orszaku Trzech Króli oraz Przewodniczący Rady Fundacji Orszak Trzech Króli Piotr Giertych, Członek Zarządu Barbara Szczecińska-Trzeciak i Członek Zarządu Jolanta Stachacz podczas konferencji prasowej w Warszawie. Fot. PAP/T. Gzell Od lewej: odtwórcy postaci w Orszaku Trzech Króli oraz Przewodniczący Rady Fundacji Orszak Trzech Króli Piotr Giertych, Członek Zarządu Barbara Szczecińska-Trzeciak i Członek Zarządu Jolanta Stachacz podczas konferencji prasowej w Warszawie. Fot. PAP/T. Gzell

Ulicami 752 miejscowości w Polsce i 22 poza jej granicami przejdzie w niedzielę jedenasty już Orszak Trzech Króli – poinformowała na czwartkowej konferencji prasowej rzecznik orszaku Jolanta Stachacz.

Hasło pochodu brzmi w tym roku "Odnowi oblicze ziemi". Jak wyjaśniła Stachacz, nawiązuje ono do słów papieża Jana Pawła II wypowiedzianych 2 czerwca 1979 r. w Warszawie.

"W orszakowym scenariuszu znajdziemy wiele odniesień do nauczania papieża Jana Pawła II, rozpoznamy tytuły jego książek, encyklik, adhortacji, a także fragmenty jego najbardziej znanych kazań i wypowiedzi" – wyjaśniła.

Największy z orszaków – warszawski – rozpocznie się w niedzielę w samo południe na pl. Zamkowym od modlitwy Anioł Pański, którą poprowadzi metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

"Wiele atrakcji będzie czekało na uczestników na placu Zamkowym. Tak jak do tej pory zobaczymy tam taniec chińskiego smoka i taniec dziewczynek z szarfami. W tym roku będzie też występ bębniarzy" – powiedziała Stachacz. Następnie – zapowiedziała rzeczniczka – barwny pochód przejdzie Krakowskim Przedmieściem, a jego finał odbędzie się na pl. Piłsudskiego, gdzie królowie oddadzą pokłon i wręczą dary Dzieciątku Jezus.

W role królów wcielą się przedstawiciele trzech kontynentów: w króla europejskiego – aktor Paweł Lipnicki, króla afrykańskiego – ksiądz Davies Mukobekwa z Zambii, a króla azjatyckiego – Shelako Almedia z Indii. W drodze do stajenki królowie będą mijać tzw. mansjony: dwór Heroda, gospodę, walkę dobra ze złem czy anielską bramę.

"Na dworze Heroda uczestnicy będą zniechęcani do podejmowania jakiejkolwiek pracy nad sobą, a w gospodzie – zachęcani do hulaszczego trybu życia. Ale, jak wiemy, na trasie odbędzie się walka dobra ze złem, którą wygrają aniołowie" – zapowiedziała.

W Warszawie uczestnicy będą mogli wziąć udział w grze miejskiej, której zasady znajdą się w rozdawanym przez wolontariuszy orszakowym śpiewniku.

"Na placu Piłsudskiego będą cztery punkty, w których dzieci będą mogły zbierać naklejki, za które będą mogły odebrać mały upominek" – wyjaśniła Stachacz. Dodała, że tegorocznemu orszakowi towarzyszą konkursy: plastyczny, kulinarny, poetycki i konkurs szopek. Nowością jest konkurs skierowany do młodzieży na przygotowanie krótkiego filmu pokazującego orszak w swojej miejscowości. Przypomniała, że w listopadzie rozstrzygnięty został konkurs "Głosuj na wielbłąda i wygraj korony"; wygrany wielbłąd weźmie udział w orszaku w Łochowie.

Jak wyjaśniła Stachacz, poza wielbłądem, na którym w warszawskim orszaku pojedzie król afrykański, w orszaku wezmą też udział zwierzęta, m.in. owce, alpaki, osiołki i ptaki. Stachacz zaznaczyła, że wciąż przybywa miast i miejscowości, które dołączają do orszaku. W tym roku będzie to 752 miejscowości w Polsce i 22 poza jej granicami – o 108 więcej niż w poprzednim. Dodała, że w Wadowicach w orszaku pójdzie prezydent Andrzej Duda z małżonką. Orszak zostanie zorganizowany także w Domu Pokoju – sierocińcu prowadzonym przez siostry elżbietanki w Betlejem.

Podobnie jak w poprzednim roku w czasie orszaku zostanie przeprowadzona publiczna zbiórka pieniędzy pod hasłem "Podaruj dzieciom wakacje". Dochód z niej zostanie przeznaczony na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.

Pomysłodawca orszaku Piotr Giertych przypomniał, że 11 lat temu uczniowie i nauczyciele szkoły "Żagle" prowadzonej przez stowarzyszenie "Sternik" postanowili wyjść na ulice z jasełkami. "Chcieliśmy pokazać je ludziom i zachęcić do wspólnej zabawy. Okazało się, że bardzo wielu warszawiaków jest zainteresowanych takim wydarzeniem i się dołączyli" – powiedział.

Dodał, że sukces orszaku jest wynikiem m.in. tego, że orszak ma jasny przekaz: "Idziemy do stajenki, pokłonić się Jezusowi". Jego zdaniem, bardzo ważne jest, że orszak jest apolityczny i ma pozytywny przekaz.

"My nikogo nie atakujemy, my się bawimy. Wychodzimy z gorącym sercem, a ludzie się dołączają" – stwierdził. Przypomniał, że w 2018 r. w warszawskim orszaku wzięło udział 800 tys. osób, a w orszakach w całej Polsce maszerowało 1,2 mln uczestników.

6 stycznia w Kościele katolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Od 2011 r. jest to dzień wolny od pracy. Od Trzech Króli rozpoczyna się karnawał, którego zakończeniem są ostatki – wtorek przed Środą Popielcową rozpoczynającą Wielki Post. (PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL