Symboliczny Grób Nieznanego Żołnierza na jednym z głównych placów w Oświęcimiu (Małopolskie) został poddany gruntownej renowacji. Prace objęły cały monument i trwały kilka tygodni – poinformowała w poniedziałek rzecznik oświęcimskiego magistratu Katarzyna Kwiecień.
„To pierwsze od dłuższego czasu prace o tak dużym zakresie. Objęły taras, cokół oraz krzyż. W trakcie kilku tygodni konserwatorzy wymienili podłoże pomnika, przeprowadzili zabiegi wzmacniające w obrębie krzyża. Uzupełnili też ubytki w lastriko i metalu oraz przeprowadzili estetyzację poprzez scalenie i retusz kolorystyczny. Pomnik był poddany również zabiegom konserwacyjnym. Prace kosztowały budżet miasta ok. 50 tys. zł” – powiedziała Kwiecień.
Monument stanął na placu Tadeusza Kościuszki w 1967 r. Przed nim odbywają się wszystkie uroczystości patriotyczne w Oświęcimiu. Pierwotnie pomnik wieńczyła płyta z płaskorzeźbą dwóch żołnierzy z pepeszami.
W 1992 r. pomnik został przebudowany. Zdemontowano płaskorzeźbę. W jej miejscu - przy zachowaniu podstawy pomnika - umiejscowiono krzyż orderu Virtuti Militari. Umieszczona tam została także replika płyty z brązu, która od 1925 r. znajdowała się na pobliskim rynku głównym. Widnieje na niej inskrypcja: „Nieznanemu żołnierzowi poległemu w walce o niepodległość ojczyzny”.
Rzecznik magistratu poinformowała, że oświęcimski Grób Nieznanego Żołnierza nie skrywa szczątków. 11 listopada 1992 r. do krypy grobu złożono natomiast cztery urny z ziemią z pól bitewnych września 1939 r. – spod Rajska i Proszowic, a także z cmentarza Orląt Lwowskich i miejsca zamordowania oficerów polskich w Katyniu. „Od 1992 r. pomnik nosi nazwę Grobu Nieznanego Żołnierza” – poinformowała Kwiecień. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ pat/