Blisko 246 dzieł autorstwa 140 malarzy, reprezentujących wszystkie aktualne nurty - od realizmu i figuracji po sztukę abstrakcyjną - znalazło się na wystawie „Pejzaż malarstwa polskiego” w Zachęcie-Narodowej Galerii Sztuki.
"Twórczość kilku generacji twórców, od uznanych klasyków współczesności, malarzy średniego pokolenia po najciekawszych młodych artystów i debiutantów, jest pokazana na tej wystawie. Malarze, którzy biorą w niej udział, reprezentują wszystkie najważniejsze w naszym kraju artystyczne uczelnie, ośrodki sztuki oraz kulturalne środowiska" - powiedział PAP dyrektor Zachęty Janusz S. Janowski, który jest kuratorem wystawy.
"Solennie przygotowywaliśmy się do tego wydarzenia, prowadząc +poszukiwania+ niemal we wszystkich ośrodkach i środowiskach związanych ze sztukami plastycznymi" - mówił Janowski. "Efekt jest satysfakcjonujący, mamy siedem sal Zachęty wypełnionych znakomitymi obrazami, tworzącymi rzeczywiście wspaniałą panoramę współczesnego malarstwa polskiego. Jest to pewnego rodzaju przegląd zapraszający do szerokiego spojrzenia na sztukę, na jej kierunki, tendencje i tak charakterystyczne dla nowego malarstwa przekraczanie +ram+ klasycznie pojętego dzieła malarskiego".
Zdaniem Janowskiego wszystkie najważniejsze nazwiska współczesnych malarzy pojawiły się na tej wystawie. "Nie sposób wymienić wszystkich, nawet nie mógłbym. Wybraliśmy wspaniałych artystów i ich prace czekają na spotkanie z publicznością” - zaznaczył dyr. Janowski.
Czwartkowy wernisaż w Zachęcie miał szczególny charakter. Był to bowiem wieczór dwóch wystaw. W związku z ustanowieniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego, Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki przygotowała, w setną rocznicę jego urodzin, wyjątkową indywidualną wystawę 60. dzieł wybitnego malarza, teoretyka sztuki i profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uroczyste otwarcie ekspozycji obrazów Jerzego Nowosielskiego odbyło się wraz z wernisażem wystawy "Pejzaż malarstwa polskiego".
Wystawa "Pejzaż malarstwa polskiego" w Zachęcie - Narodowej Galerii Sztuki będzie dostępna dla publiczności od 17 listopada 2023 r. do 3 marca 2024 r.
W dniu wernisażu wystawy grupa artystów wystosowała do dyrektora Zachęty list. "Ze zdziwieniem przyjęliśmy docierające do nas informacje, że nasze prace mają zostać wyeksponowane na wystawie +Pejzaż malarstwa polskiego+, której jest Pan kuratorem (...). Prosimy o przyjęcie do wiadomości, że nie ma naszej zgody na ekspozycję naszych prac w ramach wyżej wymienionego przedsięwzięcia w kierowanej przez Pana instytucji. Treścią autorskich praw osobistych, przysługujących nam na podstawie przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest między innymi prawo do nadzoru nad wykorzystaniem dzieła oraz prawo do tego, aby dzieło było wykorzystywane rzetelnie. Pokazywanie prac na wystawie pomimo wyraźnego sprzeciwu ich autorów z pewnością te normy narusza. Jako autorki i autorzy mamy prawo do decydowania, w jakim kontekście zostaną wykorzystane nasze dzieła" - napisano w liście podpisanym m.in. przez Wilhelma Sasnala, Marka Sobczyka, Pawła Susida,Leona Tarasewicza. (PAP)
autorka: Anna Bernat
abe/ aszw/