Wystawę upamiętniającą zwycięskie Powstanie Wielkopolskie otwarto w poniedziałek przed gmachem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. Ekspozycję można oglądać do końca lutego.
Otwarcie wystawy jest ostatnim akcentem obchodów 102. rocznicy powstania wielkopolskiego. Jego otwarcie zbiegło się z rocznicą oficjalnego zakończenia zwycięskiego zrywu. 16 lutego 1919 roku w Trewirze państwa ententy podpisały z państwem niemieckim traktat rozejmowy. Jednym z jego skutków było formalne zakończenie trwającego od 27 grudnia 1918 roku powstania wielkopolskiego.
Ekspozycję przed gmachem WUW w Poznaniu przygotowało stowarzyszenie "Projekt Poznań". Wystawa poświęcona jest historii powstania wielkopolskiego, nawiązuje także do dotychczasowych dziewięciu "Toastów za zwycięstwo" - corocznej inicjatywy o charakterze kulturalno-edukacyjnym, związanej z rocznicami zakończenia powstania.
Obecny na uroczystości otwarcia ekspozycji wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk przypomniał, że "Toast za zwycięstwo", wydarzenie kierowane głównie do młodszych pokoleń, został pomyślany jako okazja do "radosnego świętowania i upamiętnienia rocznicy zakończenia powstania". W poprzednich latach, w ramach "Toastu za zwycięstwo" organizowane były koncerty, spotkania i prelekcje. W tym roku ze względu na pandemię akcja została znacząco ograniczona.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część miasta. Ostatecznie zostało ono wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.
Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w którego wyniku do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ pat/