Kompozytor i pianista, twórca muzycznego unizmu prof. Zygmunt Krauze przekaże swoje, cenne pod względem historycznym i muzykologicznym, pamiątki Akademii Muzycznej w Łodzi. W środę rektor uczelni prof. Elżbieta Aleksandrowicz podpisała w tej sprawie porozumienie z artystą.
Rektor Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi prof. Elżbieta Aleksandrowicz podpisała w środę porozumienie z prof. Zygmuntem Krauze dotyczące przekazania cennych pod względem historycznym i muzykologicznym pamiątek dokumentujących bogatą i zróżnicowaną działalność kompozytorsko-wykonawczą wybitnego kompozytora i pianisty, który jest twórcą muzycznego unizmu oraz doktorem honoris causa łódzkiej uczelni muzycznej. Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele Katedry Kompozycji łódzkiej Akademii - absolwent z klasy kompozycji profesora Krauze prof. Marcin Stańczyk oraz kierownik jednostki prof. Artur Zagajewski.
"Nasza uczelnia wzbogaci się niebawem o cenne prywatne materiały, należące do twórcy muzycznego unizmu i dokumentujące zarówno jego bogatą działalność koncertową, jak i kompozytorską. Do zbiorów Akademii trafią programy koncertowe, plakaty i broszury z lat 1963-2002, artykuły i recenzje z prasy polskiej i zagranicznej z lat 1963-1988" - poinformowała rzeczniczka Akademii Muzycznej Aleksandra Bęben.
Profesor Krauze założył w 1967 roku Warsztat Muzyczny, jeden z pierwszych polskich zespołów wykonujących muzykę współczesną. Na zamówienie formacji powstało ponad 100 utworów, napisanych przez wybitnych kompozytorów z całego świata, m.in. Louisa Andriessena, Mortona Feldmana, Michaela Nymana, Pera Norgarda, Mauricia Kagela, Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara, Kazimierza Serockiego i Witolda Szalonka. Wśród nowo nabytych materiałów i dokumentów archiwalnych Akademii podarowanych przez Zygmunta Krauze znajdą się również partytury utworów dedykowanych zespołowi lub z repertuaru zespołu.
Zygmunt Krauze to uznany kompozytor, ceniony pianista, pedagog, organizator życia muzycznego i juror wielu międzynarodowych konkursów. Jego dorobek twórczy i wysiłki w propagowaniu muzyki zostały docenione szeregiem nagród i odznaczeń, na czele z francuską Legią Honorową i tytułem Chevalier dans l’Ordre des Arts et des Lettres. Przez ponad dekadę żył w Paryżu, gdzie zarówno tworzył swoje kompozycje, jak i aktywnie wpływał na formowanie się paryskiej sceny muzycznej, pełniąc m.in. funkcję doradcy artystycznego Institut de Recherche de Coordination Acoustique Musique (IRCAM).
W 1987 roku został wybrany na przewodniczącego Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej (ISCM). Od 2011 roku Zygmunt Krauze jest honorowym członkiem Związku Kompozytorów Polskich, a w 2012 został utytułowany Koryfeuszem Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku. W listopadzie 2014 roku za wybitne zasługi dla polskiej kultury oraz osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej kompozytor został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Od 2002 roku Krauze jest profesorem kompozycji w Akademii Muzycznej w Łodzi, a w latach 2006-10 wykładał na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Został uhonorowany doktoratami honoris causa Narodowego Uniwersytetu Muzycznego w Bukareszcie oraz Akademii Muzycznej w Łodzi.(PAP)
Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ pat/