Religia

21.04.2018

Papieskie pozdrowienia dla duszpasterzy, wiernych i władz w Polsce

Papież Franciszek. Fot. PAP/EPA Papież Franciszek. Fot. PAP/EPA

Papież Franciszek poprosił kard. Vincenta Nicholsa, swego wysłannika do Polski na uroczystości w Gnieźnie z okazji 600-lecia prymasostwa, by pozdrowił polskich duszpasterzy, wiernych i władze państwowe. Pisze o tym w liście ogłoszonym w sobotę w Watykanie.

Arcybiskup Westminsteru, prymas Anglii i Walii będzie specjalnym wysłannikiem na uroczystości gnieźnieńskie, które odbędą się 29 kwietnia.

W liście napisanym po łacinie do kardynała Nicholsa Franciszek przypomniał postać świętego Wojciecha, biskupa i męczennika. "Pełen prawdziwie apostolskiego ducha niósł radość Ewangelii mieszkańcom wielu krajów, przez które przechodził, a na koniec swą krwią potwierdził wiarę w wieczne zbawienie, którą wszystkim gorliwie głosił” - podkreślił papież.

Poprosił swego wysłannika, by przekazał jego serdeczne pozdrowienia duszpasterzom, wiernym i władzom państwowym, a za ich pośrednictwem całemu narodowi polskiemu. Polecił również, by przypomniał Polakom słowa z I Listu Piotra Apostoła: "radujcie się, choć teraz musicie doznać trochę smutku z powodu różnorodnych doświadczeń".

Kiedy objawi się Jezus Chrystus - dodaje papież za słowami Listu - "ucieszą się radością niewymowną i osiągną cel swojej wiary, zbawienie własnej duszy".

Franciszek zawierzył misję brytyjskiego kardynała w Polsce wstawiennictwu Maryi Królowej Polski, świętego Jana Pawła II oraz wszystkich świętych i błogosławionych.

Również w sobotę Watykan poinformował, że papież mianował prymasa Czech kardynała Dominika Dukę swym specjalnym wysłannikiem na uroczystości z okazji 1050. rocznicy ustanowienia pierwszego biskupstwa w Polsce. Odbędą się one w Poznaniu w dniach 22-24 czerwca. (PAP)

sw/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL