Religia

08.06.2019

Papież: chciałbym, aby Kościół był rozpoznawany dzięki miłosierdziu

Papież Franciszek powiedział w sobotę, że chciałby, aby Kościół był kojarzony z miłosierdziem, człowieczeństwem i czułością. Mówił o tym w homilii w czasie mszy na placu Świętego Piotra w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

W homilii w czasie mszy z udziałem około 50 tysięcy wiernych papież podkreślał, że to Duch Święty sprawia, że Kościół jest miłosierny.

Następnie dodał: "Jakże chciałbym, aby ludzie, którzy mieszkają w Rzymie, rozpoznali Kościół, rozpoznali nas dzięki temu większemu miłosierdziu, a nie za sprawą innych rzeczy, większemu człowieczeństwu i czułości, których tak bardzo potrzeba".

Franciszek zaznaczył, że chciałby, aby ludzie poczuli się w Kościele, jak w "matczynym domu", gdzie jest się zawsze mile widzianym i gdzie można zawsze powrócić.

By - wskazywał - ludzie "zawsze czuli się przyjęci, wysłuchani, dobrze zrozumiani, wspomożeni w zrobieniu kroku naprzód ku królestwu Bożemu”.

"To umie robić matka, także wtedy, gdy dzieci są już duże" - zauważył.

Papież stwierdził, że ludzie realizują obecnie projekty, w których "nie ma już miejsca dla Boga".

Jak powiedział, Bóg pozwala "doświadczyć tego, do jakiego punktu zła i smutku jesteśmy w stanie dojść bez niego".

Msza odbyła się przy tradycyjnie zaostrzonych środkach bezpieczeństwa. Przybyli na nią wierni z różnych ruchów kościelnych i całej diecezji rzymskiej. W minionych dniach papieski wikariusz dla diecezji w Wiecznym Mieście kardynał Angelo De Donatis napisał list do wszystkich proboszczów, prosząc ich o to, by nie organizowali mszy w wigilię uroczystości w swoich parafiach i umożliwili w ten sposób wiernym udział we mszy w Watykanie pod przewodnictwem Franciszka.

W niedzielę rano, w uroczystość Zesłania Ducha Świętego papież odprawi mszę na placu Świętego Piotra.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL