Potrzeba przyznania kobietom funkcji kierowniczych i większej ich obecności w instytucjach Stolicy Apostolskiej była jednym z tematów trzydniowego spotkania papieża Franciszka z Radą Kardynałów - poinformowano w środę w Watykanie na zakończenie obrad.
Rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti powiedział dziennikarzom, że "z coraz większą siłą" dyskutuje się na temat konieczności zwiększenia roli kobiet.
Ponadto ogłosił po 29. sesji Rady Kardynałów, pomagającej papieżowi w zarządzaniu Kościołem i przygotowaniu reformy Kurii Rzymskiej, że rozpoczął się proces konsultacji nad projektem konstytucji apostolskiej, która wprowadzi zmiany w strukturze Stolicy Apostolskiej.
Konstytucja ma roboczy tytuł "Praedicate Evangelium" (Głoście Ewangelię) i zastąpi dokument "Pastor bonus" (Dobry pasterz) Jana Pawła II z 1988 roku.
Jak wyjaśnił rzecznik, projekt nowej konstytucji zostanie wysłany do przewodniczących Konferencji Episkopatów, synodów Kościołów wschodnich, urzędów Kurii Rzymskiej, przełożonych zgromadzeń oraz papieskich uczelni z prośbą o przedstawienie obserwacji i sugestii.
Przewiduje się, że do końca roku tekst zostanie przedstawiony papieżowi do aprobaty.
W czasie trzydniowych obrad przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich kardynał Sean Patrick O'Malley podziękował Franciszkowi za zwołanie w lutym szczytu w Watykanie na temat walki z pedofilią oraz za niedawne ogłoszenie nowych przepisów, które - jak dodał - "umacniają zaangażowanie Kościoła przeciwko wszelkim formom nadużyć wobec nieletnich i osób wymagających opieki".
W skład Rady Kardynałów wchodzi obecnie sześciu purpuratów: sekretarz stanu kard. Pietro Parolin, a także Oscar Andres Rodriguez Maradiaga, Reinhard Marx, Sean Patrick O’Malley, Giuseppe Bertello i Oswald Gracias. Wcześniej Rada liczyła 9 kardynałów, ale jej skład został zredukowany. Został z niej usunięty między innymi kardynał George Pell, niedawno skazany w Australii na karę 6 lat więzienia za czyny pedofilii.
Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
sw/ jo/ kar/