Niech matczyna opieka Matki Bożej Częstochowskiej będzie dla wszystkich Polaków „źródłem pokoju i wszelkiego dobra” - powiedział papież Franciszek do polskich pielgrzymów podczas środowej audiencji generalnej. Wspomniał swą wizytę na Jasnej Górze w 2016 roku.
Zwracając się do Polaków w czasie audiencji w Auli Pawła VI w Watykanie papież podkreślił: "Drodzy bracia i siostry, jutro w Polsce przypada uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, czczonej w sanktuarium na Jasnej Górze. Pięć lat temu, i ja mogłem zatrzymać się z młodymi przed Jej czarnym obliczem i zawierzać Jej Kościół w Polsce i na świecie".
"Niech Jej matczyna opieka będzie dla was, dla waszych rodzin i dla wszystkich Polaków źródłem pokoju i wszelkiego dobra"- dodał.
Wcześniej, w kolejnej katechezie na temat Listu świętego Pawła do Galatów Franciszek mówił, że Apostoł używa w nim terminu "obłuda" na określenie "strachu przed prawdą".
"Wolimy raczej udawać niż być sobą. Udawanie przeszkadza odważnemu, otwartemu wyrażaniu prawdy i w ten sposób łatwo uchylamy się od obowiązku mówienia jej zawsze, wszędzie i mimo wszystko" - wyjaśnił papież. Jak zauważył, "w środowisku, w którym relacje między osobami są formalne, łatwo szerzy się wirus hipokryzji".
Franciszek przypomniał także, że w Biblii jest wiele przykładów zwalczania obłudy.
"Obłudnik jest osobą, która udaje, schlebia i oszukuje, bo żyje z maską na twarzy i nie ma odwagi, by zmierzyć się z prawdą. Z tego powodu nie jest zdolny do prawdziwej miłości, ogranicza się do życia w egoizmie i nie ma siły, by ukazać swoje serce w sposób przejrzysty" - oświadczył papież. Jego zdaniem obłuda "kryje się czasem w miejscu pracy, gdzie ludzie chcą uchodzić za przyjaciół, podczas gdy rywalizacja prowadzi do tego, że atakują się znienacka".
"W polityce nie jest czymś wyjątkowym spotkać obłudników, którzy żyją w rozdwojeniu między tym, co publiczne i prywatne" - powiedział papież.
Ale, przyznał, "szczególnie odrażająca jest obłuda w Kościele; nie możemy nigdy zapominać słów Pana: +Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi+".
"Jeśli postępujemy inaczej, narażamy na niebezpieczeństwo jedność Kościoła, o którą modlił się sam Pan" - wskazał Franciszek.
Na zakończenie audiencji nawiązał do Igrzysk Paraolimpijskich w Japonii.
"Wczoraj w Tokio rozpoczęły się Igrzyska Paraolimpijskie. Pozdrawiam sportowców i dziękuję im, ponieważ dają wszystkim świadectwo nadziei i odwagi. Pokazują, jak zaangażowanie sportowe pomaga przezwyciężyć trudności pozornie niemożliwe do pokonania"- podkreślił.
Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)
sw/ mal/