Religia

18.04.2019

Papież odprawił mszę Wieczerzy Pańskiej w więzieniu

Papież Franciszek odprawił w Wielki Czwartek mszę Wieczerzy Pańskiej w więzieniu w mieście Velletri niedaleko Rzymu. W jej trakcie w geście pokory obmył i ucałował nogi dwunastu więźniom. Ten gest – powiedział – uczy służby i braterstwa.

W improwizowanej homilii papież tłumaczył znaczenie gestu umycia nóg. Podkreślił, że kiedyś mycie nóg należało do obowiązków niewolników. Jak dodał, na drogach "nie było asfaltu" i do domu wracało się mając nogi pokryte kurzem.

"Jezus wykonał gest umycia nóg; gest niewolników; on, który miał całą władzę, a potem polecił wszystkim: wykonujcie ten gest, to znaczy służcie sobie nawzajem; bądźcie braćmi w służeniu sobie" - tłumaczył Franciszek.

"Braterstwo - zaznaczył - jest zawsze pełne pokory i jest służbą".

Papież wyjaśnił więźniom, że w Kościele biskup wykonuje ten gest w Wielki Czwartek, by "samemu dać wzór".

"Bo biskup nie jest ważniejszy, biskup musi być największym sługą i każdy z nas musi być sługą innych" - mówił Franciszek.

Położył nacisk na to, że jest to "reguła Jezusa, reguła Ewangelii, reguła służby". Ta służba, zaznaczył, to przeciwieństwo "dominowania i wyrządzania krzywdy, upokarzania innych".

Papież objaśniał przesłanie Jezusa do swych uczniów: "Przywódcy państw dominują, między wami nie może tak być; największy ma służyć najmniejszemu".

"Ten, kto uważa się za najważniejszego, musi być sługą" - oświadczył Franciszek.

Zauważył, że gest umycia nóg uczy służyć innym i być braćmi dla innych.

Następnie papież umył nogi więźniom z czterech krajów: dziewięciu Włochom, Brazylijczykowi, więźniowi z Wybrzeża Kości Słoniowej i Maroka.

Od początku swego pontyfikatu w 2013 roku Franciszek zawsze odprawiał mszę Wieczerzy Pańskiej poza Watykanem; w więzieniach, zakładzie karnym dla nieletnich, w klinice dla osób ciężko chorych i sparaliżowanych oraz w ośrodku dla uchodźców.

Także w Wielki Czwartek, który jest świętem kapłanów, papież zjadł obiad z dziesięcioma księżmi z diecezji rzymskiej.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL