Religia

19.05.2018

Parafie archidiecezji poznańskiej świętują 1050-lecie biskupstwa

Bazylika archikatedralna świętych apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Bazylika archikatedralna świętych apostołów Piotra i Pawła w Poznaniu. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

Parafie archidiecezji poznańskiej świętują w sobotę jubileusz 1050 lat istnienia pierwszego biskupstwa w Polsce. Z tej okazji wieczorem w świątyniach całej archidiecezji zabiją dzwony.

Biskupstwo w Poznaniu ustanowiono w 968 roku, dwa lata po chrzcie Mieszka. Kulminacja obchodów 1050-lecia biskupstwa zaplanowana jest na 22-24 czerwca. Obchody w parafiach odbywają się w wigilię Zesłania Ducha Świętego.

"Planując kalendarz obchodów, od samego początku myśleliśmy o jubileuszu jako wydarzeniu całorocznym, który rozpoczął się wraz z pierwszą niedzielą adwentu i ma różne etapy świętowania. Chcieliśmy, by świętowanie odbywało się w sposób szczególny w parafiach, bo przecież archidiecezja żyje dzięki parafiom. To parafie są tym najważniejszym, najbardziej podstawowym miejscem prowadzenia duszpasterstwa" – powiedział PAP rzecznik poznańskiej kurii ks. Maciej Szczepaniak.

Wyjaśnił, że obchody parafialne organizowane są osobno także dlatego, że nie wszyscy archidiecezjanie będą mogli w czerwcu pofatygować się na centralne uroczystości. "Wybraliśmy na to parafialne świętowanie dzień wyjątkowy pod względem przekazu, liturgii, bo jest to wigilia Zesłania Ducha Świętego, czyli moment, kiedy narodził się Kościół" – powiedział ks. Szczepaniak.

Wieczorem w sobotę w parafiach całej archidiecezji odbywać się będą specjalnie przygotowane, uroczyste nabożeństwa. Zewnętrznym, symbolicznym znakiem świętowania będzie zaplanowane na godzinę 20.00 bicie dzwonów w kościołach. "Ma to być manifestacja radości ze świętowania jubileuszu" – podkreślił ks. Szczepaniak.

Obchody 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce zostały zainaugurowane w grudniu ub. roku. Jubileusz przybycia pierwszego biskupa do Poznania odbywa się pod hasłem "Poznań. Chrystus i my". Kulminacja obchodów zaplanowana jest na 22-24 czerwca. W ramach obchodów zaplanowano sympozja naukowe poświęcone historii biskupstwa poznańskiego oraz liczne wydarzenia artystyczne. 22 czerwca w Poznaniu wystąpi z tej okazji kwartet wokalny Il Divo.

We wrześniu w stolicy Wielkopolski obradować będzie sesja plenarna Rady Konferencji Episkopatów Europy. W październiku, także z okazji jubileuszu, odbędzie się dziękczynna pielgrzymka do Rzymu. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL