Paulini z Jasnej Góry zaprezentowali w niedzielę „Milenijny Akt oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi, Matki Kościoła, za wolność Kościoła Chrystusowego” - dokument podpisany w 1000-lecie chrztu Polski m.in. przez kardynała Stefana Wyszyńskiego i arcybiskupa Karola Wojtyłę.
Jasnogórscy paulini zdecydowali się pokazać oryginał aktu ze względu na trwające obchody 1050. rocznicy chrztu Polski i na dwa dni przed głównymi uroczystościami święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Wraz z Aktem zaprezentowali też breve papieża Pawła VI - pismo wydane 50 lat temu z okazji uroczystości milenijnych na Jasnej Grze. Obydwa dokumenty znajdują się na co dzień w specjalnej tubie w Ołtarzu Matki Bożej Jasnogórskiej.
„Obydwa dokumenty, z oryginalnymi podpisami, postanowiliśmy jako klasztor jasnogórski po 50 latach oficjalnie i publicznie zaprezentować – jako relikwie, jako przypomnienie, jako odwołanie się do naszej narodowej historii Kościoła polskiego” - powiedział podczas konferencji prasowej rzecznik Jasnej Góry o. Robert Jasiulewicz.
Dziennikarzom pokazano też nowy dokument - „Akt zawierzenia Matce Bożej z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski”, odnoszący się do czasów współczesnych, który zostanie odczytany podczas wtorkowych głównych uroczystości święta NMP.
Definitor Zakonu Paulinów o. Mariusz Tabulski przypomniał, że jasnogórskie akty ślubowania i oddawania się pod opiekę Maryi mają swą genezę w ślubach króla Jana Kazimierza, złożonych w 1656 r. we Lwowie – w dobie potopu szwedzkiego. Ich odnowienia dokonał kard. Stefan Wyszyński w 1956 r. - poprzez „Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego”, które były swoistym programem odnowy moralnej narodu.
W 1966 r. w częstochowskim sanktuarium razem z episkopatem kard. Wyszyński złożył milenijny akt oddania. Ten drugi dokument - często mylony ze Ślubami Jasnogórskimi - był wyrazem oddania pod opiekę Maryi całego narodu, nie tylko wierzących - wyjaśnił o. Tabulski.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki powiedział dziennikarzom, że jasnogórskie ślubowania miały niezwykłą wagę - w jego opinii dokument z 1956 r. "otwierał drogę do innej wolności". „Praktycznie stanowił taki fundament odbicia się duchowego po okresie drugiej wojny światowej, a także stalinizmu” - powiedział hierarcha.
Dodał, że kardynał Stefan Wyszyński starał się przywrócić porządek oparty „według fundamentu prawa Bożego, prawa moralnego, który jest zasadą zdrowego porządku człowieka”.
„Te wszystkie ślubowania, które zostały w nim zawarte, może brzmią dziś trochę antykwarycznie, ale jeśli przekroczy się tę warstwę zewnętrzną, dosłowną, łatwo zauważyć, że one odnoszą się także do życia naszego narodu w obecnym czasie” - powiedział abp Gądecki.
Podkreślił, że jasnogórskie dokumenty przypominają zasady, które były, są i będą ważne - „niezależnie od tego, jakie będzie odniesienie do tego tych zewnętrznych władz politycznych i potem pragnienia tych czy innych partii”. „To są fundamenty ładu społecznego, których przekroczyć nie można” - powiedział.
„Dzisiaj jest poważniejsze zadanie odkurzenia tego wszystkiego, przypomnienia sobie raz jeszcze, no i wyciągnięcia pewnych wniosków i rachunku sumienia z tego, co myśmy z tym wszystkim zrobili” - wskazał przewodniczący episkopatu. Wyraził też przekonanie, że śluby jasnogórskie muszą być co pewien czas odnawiane, bo muszą odnosić się do zmieniających się czasów i brać pod uwagę przeobrażenia kultury i społeczeństwa.
Aktu oddania narodu Matce Bożej episkopat dokonał 3 maja 1966 r. na Jasnej Grze. Był to centralny punkt obchodów tysiąclecia chrztu Polski. „Pragniemy dziś społem ubezpieczyć Kościół święty na drugie tysiąclecie, a nienaruszony skarb wiary przekazać nadchodzącym pokoleniom młodej Polski. Uczynimy to w niezawodnych dłoniach Matki Najświętszej, których opieki i pomocy doświadczyliśmy przez dzieje” - napisali m.in. biskupi w akcie.
„Ufamy, że tym aktem głębokiej wiary i ufności wyjednamy Kościołowi świętemu wolność, a Ojczyźnie naszej Twą macierzyńską opiekę na nowe wiary tysiąclecie, Panno chwalebna i błogosławiona” - dodali przedstawiciele episkopatu.
Tegoroczne uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze rozpoczęły się już w niedzielę – mszą św. w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. Prezentacja Aktu z 1966 r. odbyła się przed ostatnią debatą z cyklu „Raport Jasnogórski 2016”. Od poniedziałku do wtorku dokument sprzed 50 lat będzie można oglądać w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze.
Środowe uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w częstochowskim sanktuarium z udziałem episkopatu Polski będą kolejnym punktem dziękczynienia za 1050-lecie chrztu Polski. Podczas mszy biskupi wraz ze zgromadzonymi wiernymi dokonają Aktu Zawierzenia Matce Bożej. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi abp Stanisław Gądecki. Dzień wcześniej, w poniedziałek, na Jasnej Górze spotkają się biskupi diecezjalni.(PAP)
kon/ itm/