Religia

07.10.2018

Pielgrzymka do Rzymu zwieńczyła główne obchody 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce

Papież Franciszek pozdrowił w niedzielę wiernych z Poznania, którzy pielgrzymką do Rzymu zwieńczyli główne uroczystości 1050-lecia pierwszego na ziemiach polskich biskupstwa, ustanowionego w Poznaniu. Obchody jubileuszu zainaugurowano w grudniu ub. roku.

Kończąca się w niedzielę pielgrzymka wiernych archidiecezji poznańskiej do Rzymu trwała od 2 października. Wydarzenie to zwieńczyło główne obchody jubileuszu 1050-lecia pierwszego na ziemiach polskich biskupstwa w Poznaniu.

W pielgrzymce wziął udział przewodniczący KEP, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, ojciec synodalny trwającego synodu na temat młodzieży, oraz biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej Damian Bryl. W trakcie pielgrzymki, wierni nawiedzili m.in. miejsce męczeńskiej śmierci św. Pawła, czyli opactwo Tre Fontane, a także najważniejsze bazyliki i kościoły rzymskie oraz Muzea Watykańskie. Modlili się też przy relikwiach św. Jana Pawła II w bazylice św. Piotra. W niedzielę po zakończeniu modlitwy Anioł Pański, pozdrowił ich Ojciec Święty.

Papież wezwał także w niedzielę wiernych do odmawiania różańca. „Ponawiam zachętę do odmawiania różańca każdego dnia października, kończąc go antyfoną +Pod Twoją obronę+ i modlitwą do św. Michała Archanioła, aby odpierać ataki diabła, który chce podzielić Kościół” - powiedział papież zwracając się do zgromadzonych na placu św. Piotra.

Pielgrzymi pod przewodnictwem bp. Bryla, powrócą do Poznania w niedzielę wieczorem.

Rok 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu, pierwszego na ziemiach polskich, trwa od 2 grudnia ub. roku. Centralne uroczystości jubileuszu 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce odbyły się w Poznaniu w czerwcu. Mszy św. jubileuszowej z udziałem przedstawicieli władz państwowych przewodniczył legat papieski, prymas Czech kard. Dominik Duka. Także w związku z rocznicą w połowie września w Poznaniu obradowało zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE). Pielgrzymka wiernych archidiecezji poznańskiej do Rzymu była jednym z ostatnich wydarzeń Roku Jubileuszowego, który zakończy się 25 listopada.

Pierwsze biskupstwo polskie powstało dwa lata po chrzcie Mieszka I. Historię polskiej hierarchii kościelnej zapoczątkował ustanowiony przez papieża Jana XIII biskup Jordan. Książę Mieszko I zbudował w Poznaniu pierwszą katedrę na ziemiach polskich. Biskupstwo poznańskie było wprost zależne od Stolicy Apostolskiej, w latach 968-1000 obejmowało całe państwo polskie.

Do 1798 r. do biskupstwa poznańskiego należała m.in. Warszawa. W 1821 r. podniesiono je do rangi arcybiskupstwa i metropolii. Obecny metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki, jest 96. następcą biskupa Jordana. (PAP)

autor: Anna Jowsa

ajw/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL