Religia

06.07.2018

Pielgrzymka na Jasną Górę pod hasłem "Poznań. Chrystus i my"

Pod hasłem "Poznań. Chrystus i my", nawiązującym do przypadającej w tym roku 1050. rocznicy powstania biskupstwa poznańskiego, pielgrzymują uczestnicy 84. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. W piątek pątnicy wyruszyli ze stolicy Wielkopolski. Do Częstochowy, podobnie jak w poprzednich latach, pielgrzymować będzie ok. 2 tys. osób. Pątnicy mają do pokonania ok. 300 kilometrów.

"W roku 1050-lecia biskupstwa w Poznaniu chcemy, by pielgrzymi zobaczyli swoje miejsce w Kościele – nie tylko jako pojedyncze osoby, ale również jako wspólnota parafialna i diecezjalna. By zauważyli, że wiara konkretnych ludzi przekłada się na życie wspólnoty Kościoła w naszej archidiecezji" – powiedział PAP kierownik poznańskiej pielgrzymki ks. Jan Markowski.

"Kontynuujemy tę myśl także w kierunku rocznicy odzyskania niepodległości. Będziemy wskazywać, że ten historyczny fakt jest mocno związany z wiarą narodu. Pod kątem obu rocznic, jubileuszu biskupstwa i jubileuszu polskiej niepodległości przygotowane zostały konferencje dla pątników" – dodał.

Podobnie jak w poprzednich latach, start pielgrzymki z Poznania poprzedziła msza św. w katedrze pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego.

"Wy, drodzy pielgrzymi, idąc do Maryi, macie szansę głosić Chrystusa. Dlatego wasza pielgrzymka jest znaczącym wydarzeniem w waszym życiu. Z jednej strony jest ona praktyką czynnej ascezy i pokuty za ludzkie słabości, wyrażającą nieustanną czujność człowieka wobec własnej ułomności i przygotowującą go wewnętrznie do przemiany serca. Z drugiej – jest dziełem misyjnym" – powiedział do pątników w trakcie homilii abp Gądecki.

Pierwsza grupa pielgrzymów wyruszyła na Jasną Górę we wtorek z wielkopolskiego Czarnkowa. Ci pątnicy mają do przejścia kilkadziesiąt kilometrów więcej niż pielgrzymi startujący z Poznania.

Obchody 1050-lecia pierwszego biskupstwa w Polsce zostały zainaugurowane w grudniu ub. roku. Biskupstwo w Poznaniu ustanowiono w 968 roku, dwa lata po chrzcie Mieszka I.

Jubileusz przybycia pierwszego biskupa do Poznania odbywa się pod hasłem "Poznań. Chrystus i my". Kulminacja obchodów odbyła się w stolicy Wielkopolski pod koniec czerwca.(PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

edytor: Paweł Krajewski

rpo/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL