W niedzielę odbyła się 179. pielgrzymka Polonii do Montmorency dla uczczenia pamięci Polaków zmarłych na emigracji, zorganizowana przez Towarzystwo Historyczno-Literackie przy współudziale Polskiej Misji Katolickiej we Francji i z udziałem wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Gosiewskiej.
Coroczna pielgrzymka Polonii do Montmorency rozpoczęła się mszą św. w XVI-wiecznej Kolegiacie św. Marcina. Następnie pątnicy złożyli kwiaty na Cmentarzu Les Champeaux na grobach osób zasłużonych dla Polski. Na cmentarzu są nagrobki m.in. rodziny Mickiewiczów, Cypriana Kamila Norwida i Delfiny Potockiej.
Nekropolia w Montmorency nazywana jest panteonem polskiej emigracji. Współcześnie zachowało się tu 276 grobów Polaków.
Spotkanie Polonii zakończyło się podwieczorkiem w Domu Księży Pallotynów w Montmorency, gdzie wicemarszałek Gosiewska spotkała się z francuską Polonią. Współorganizatorem pielgrzymki był również Ośrodek Dialogu Księży Pallotynów, a także Towarzystwo Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji oraz chór Piast.
W dniach 27-28 maja odbył się w Montmorency polski weekend, podczas którego zorganizowano konferencję „Montmorency w czasach polskich w połowie XIX wieku” z udziałem Patricka Glatre’a, specjalisty w dziedzinie historii departamentu Val d’Oise oraz autora badań antropologicznych w Polsce. Można było obejrzeć wystawę poświęconą poezji Adama Mickiewicza.
W sobotę odbył się koncert „Les Amants de Varsovie, podróż do serca słowiańskiej duszy” w wykonaniu Ewuni i Yves’a Dupuis. Wieczorem zaś wyświetlono film „Trzy kolory. Niebieski” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.
Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)
ksta/ ap/