W czwartek w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbędzie się koncert „Pieśni zadusznych za tych, którzy nie mają grobów”. W gmachu muzeum wystąpi śpiewak i instrumentalista Adam Strug, wykonujący tradycyjne pieśni śpiewane dawniej podczas czuwania przy zmarłych.
„Ten wieczór będzie naszym osobistym hołdem dla zamordowanych na Rakowieckiej żołnierzy polskiego niepodległościowego podziemia, którym po wojnie strzelano tutaj w tył głowy i potajemnie, bez szacunku zakopywano na Łączce i innych miejscach Warszawy. Do dziś nie odnalezionych. To będzie niezapomniany, wzruszający czas wspólnoty z nimi” – napisał w komunikacie prasowym Filip Musiał, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Musiał zaprosił publiczność „na wspólne śpiewanie pieśni, dla tych, którym nikt ich nigdy ich nie zaśpiewał, nie zdążył czy nie mógł wyrazić głośno żalu, bólu i tęsknoty”.
Część artystyczna odbędzie się wśród cel na korytarzu Pawilonu X dawnego więzienia. Tradycyjne pieśni zaduszne wykona Adam Strug - śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej. Towarzyszyć mu będzie Hipolit Woźniak na lirze korbowej.
„Będą to utwory przekazywane od pokoleń wyłącznie w tradycji ustnej. Nie są to jednak utwory ściśle ludowe. Opierają się na partyturach z czasów renesansu, baroku i późniejszych, a w warstwie literackiej odnajdujemy w nich najważniejszych poetów polskich od Kochanowskiego po Karpińskiego” - mówi PAP Adam Strug. Jak ocenia, „to zbiór tyleż bogaty, co nieoczywisty”, bowiem zanikający w Polsce obyczaj śpiewania podczas czuwania przy zmarłych jeszcze do niedawna był powszechny.
„Pieśni, które zaprezentujemy, mają pochodzenie dworskie i klasztorne” – wyjaśnia Strug. Jak dodaje, „w dobie baroku wiersze od razu zyskiwały oprawę muzyczną”.
„Tak powstałe utwory wykonywano w kościołach, a następnie trafiały one pod strzechy. Chłopi, którzy przejęli tę muzykę, uważali ją za swoją, nie znając jej źródła literackiego i muzycznego. Z biegiem czasu po swojemu ją modyfikowali i w takim kształcie przetrwała do dziś” - opowiada. Podkreśla, że „skarby muzyki kościelnej gromadzone od tysiąca lat muszą być na nowo odkrywane i przypominane”. „Pod koniec lat 60. Minionego wieku w Kościele doszło do rewolucji liturgicznej, a w ślad za nią – muzycznej. Powstała nowa muzyka kościelna” – wyjaśnia Strug.
Koncert poprzedzi krótkie nabożeństwo w intencji poległych bohaterów, które poprowadzi ks. Tomasz Trzaska, kapelan muzeum. Uroczystość rozpocznie się o godz. 18 w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ulicy Rakowieckiej 37 w Warszawie.(PAP)
Autorka: Malwina Wapińska
mwp/ pat/