Dworzec kolejowy Toruń Główny, który przejęło miasto od PKP, otwarto oficjalnie w czwartek po prawie dwuletniej rewitalizacji. Historia dworca Toruń Główny sięga 1861 r., gdy oddana do użytku została linia kolejowa Toruń - Bydgoszcz. Zbudowany wówczas dworzec przetrwał tylko 12 lat, a na jego miejscu postał obecny budynek.
W czasie uroczystości otwarcia na gmachu dworca odsłonięto tablicę, upamiętniającą przybycie na stałe do Torunia wiosną i latem 1945 r. profesorów, innych naukowców i pracowników administracyjnych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, którzy tworzyli Uniwersytet Mikołaja Kopernika.
Dzięki modernizacji poprawiono funkcjonalność i estetykę dworca, który postał w drugiej połowie XIX w. W zasadniczym budynku dworca przeniesiono kasy biletowe, a miejsce po nich przeznaczono na działalność komercyjną. W nowym miejscu urządzono też dwie poczekalnie, a w budynku wkrótce mają zostać otwarte restauracja i kawiarnia. Obecnie główny hall i perony połączone są przejściem podziemnym. Istniejące dotychczas przejście podziemne od strony północnej zostało poszerzone, a od nowa wybudowano łączący się z nim tunel z wyjściem na południową część miasta. Na zewnętrzne perony z przejścia podziemnego można dostać się windami. Schody ruchome wiodą do tunelu od północy i z tunelu do hallu.
Na peronach zainstalowano tzw. azyle, czyli wykonane ze szkła schronienie dla podróżnych przez wiatrem i deszczem. Odrestaurowano istniejące zadaszenie peronów, a także wybudowano nowe na peronie, który nie był zadaszony.
W budynku dawnej poczty dworcowej pomiędzy peronami powstał hostel z 56 miejscami noclegowymi o standardzie turystycznym. Rewitalizację dworca przeprowadziła toruńska spółka Fijałkowski, a dworcem i hostelem zarządza miejska spółka Urbitor.
Inwestycja kosztowała 47 mln zł, z czego 80 proc. stanowiło dofinansowanie z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Historia dworca Toruń Główny sięga 1861 r., gdy oddana do użytku została linia kolejowa Toruń - Bydgoszcz. Zbudowany wówczas dworzec przetrwał tylko 12 lat, a na jego miejscu postał obecny budynek. Ostatnie większe prace modernizacyjne na dworcu zostały przeprowadzone przed obchodami 500-lecia urodzin Mikołaja Kopernika, które odbyły się w 1973 r.(PAP)
rau/ mhr/