Pocysterski kompleks klasztorny w Lubiążu (Dolnośląskie) to jeden z największych obiektów sakralnych w Europie. Dziś to miejsce administrowane przez świecką fundację odwiedzają rzesze turystów, m.in. podczas letnich festiwali.
Lubiąż to miasteczko położone nad Odrą, blisko trasy łączącej Wrocław z Lubinem. Opactwo, które uważane jest za arcydzieło śląskiego baroku, swoją świetność przeżywało w połowie XVIII w. Kompleks składa się z bazyliki, klasztoru, Pałacu Opatów, kościoła pomocniczego i zabudowań gospodarczych.
Pod koniec XII w. cystersów do Lubiąża sprowadził książę Bolesław I Wysoki. W XIV w. nastąpił okres rozkwitu gospodarczego i kulturalnego opactwa, które w tamtym czasie stało się centrum twórczości literackiej i historiozoficznej Śląska. Dynamiczny rozwój zatrzymały wojny husyckie w latach 1428-1432, a ponowny rozkwit opactwa przypada na przełom wieków XVII i XVIII.
W 1810 r. nastąpiła sekularyzacja opactwa lubiąskiego. Po 650 latach zakon cystersów w Lubiążu przestał istnieć. Zabrano i wywieziono z klasztoru 471 płócien, w tym z kościoła i pałacu 63 płótna Michała Willmanna oraz wiele cennych rzeźb, monet i instrumentów muzycznych.
Od 25 lat w zespole klasztornym prowadzone są prace renowacyjne. Obiekt wciąż jednak wymaga dużych nakładów na remonty.
W 1997 r. kompleks pocysterski w Lubiążu odwiedził Michael Jackson. Pojawiła się wówczas informacja, że muzyk jest zainteresowany kupnem kompleksu.
Dziś na terenie pocysterskiego opactwa odbywają się festiwale m.in. Slot Art Festiwal, koncerty muzyki poważnej oraz wystawy. (PAP)
pdo/ mow/