Muzeum Okręgowe w Suwałkach (Podlaskie) wzbogaciło swoją kolekcję obrazów Alfreda Wierusza-Kowalskiego o płótno "Pocztarek". Obraz zawisł na stałej eskpozycji w muzeum przedstawiającej twórczość Wierusza.
Alfred Wierusz-Kowalski jest jednym z głównych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej w malarstwie polskim drugiej połowy XIX wieku. Urodził się w 1849 r. w Suwałkach, zmarł w 1915 w Monachium. W 2015 roku przypadała 100. rocznica jego śmierci. Z tej okazji ubiegły rok ogłoszono w Suwałkach Rokiem Wierusza-Kowalskiego; koordynatorem obchodów było Muzeum Okręgowe w Suwałkach.
Muzeum posiada największą kolekcję dzieł malarza w Polsce. W jego zbiorach znajdują się obrazy, pamiątki, rodzinne dokumenty i meble artysty oraz rodziny Wierusz-Kowalskich. Od ponad dwóch lat można oglądać tam też stałą wystawę poświęconą Alfredowi Wieruszowi-Kowalskiemu. Prezentowane są rzeczy prywatne, fotografie, a przede wszystkim obrazy artysty.
W tym roku, dzięki ministerialnemu dofinansowaniu w wysokości 160 tys. zł, zakupiony został obraz "Pocztarek" datowany na ok. 1885 rok. Przedstawia objętych mężczyznę (pocztarka, czyli listonosza) i kobietę na małym powozie dwukołowym. To replika obrazu z ok. 1883 roku, za który artysta otrzymał złoty medal w Monachium, bardzo ważną nagrodę.
Jak powiedział PAP Eliza Ptaszyńska z Muzeum Okręgowego w Suwałkach, przedstawiony na obrazie motyw jest dość wczesnym i charakterystycznym motywem artysty. Dlatego - jak dodała - muzeum zależało, aby go pozyskać. Jak mówiła, dzięki zdobyciu nagrody w Monachium obraz wzbudził duże zainteresowanie i artysta stworzył na zamówienie kilka replik. Zakupiona przez muzeum, to tzw. replika salonowa o wymiarach 56 cm na 35 cm.
"Pocztarek" dołączył do stałej ekspozycji muzeum. Prezentowany jest w tzw. pracowni artysty, gdzie oprócz obrazów zamieszczone są pamiątki po nim. Tu też znajduje się zakupiony w ubiegłym roku portret żony artysty, o którego zakup muzeum zabiegało od kilku lat. (PAP)
swi/ zan/