Inne

26.04.2018

Podczas majówki darmowy bus dla turystów pod Świętym Krzyżem

Turyści, którzy w majowy długi weekend odwiedzą Góry Świętokrzyskie, będą mogli skorzystać z bezpłatnego transportu busem, kursującym przez miejscowości z atrakcjami turystycznymi położonymi wokół Świętego Krzyża.

Przedsięwzięcie, ze wsparciem funduszy Unii Europejskiej, realizuje Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej, zrzeszające m.in. siedem gmin regionu.

Bus będzie kursował w dniach 1-6 maja, pomiędzy miejscowościami: Nowa Słupia, Święta Katarzyna, Krajno, Huta Nowa, Huta Szklana - z powrotem do Nowej Słupi. Przejazdy będą też prowadzone w weekendy i dni wolne – do końca września.

Możliwość skorzystania z bezpłatnego przejazdu będą mieli turyści, którzy okażą aktualny bilet wstępu do Centrum Kulturowo-Archeologicznego w Nowej Słupi, Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej, Sabat Krajno - Parku Rozrywki i Miniatur lub Świętokrzyskiego Parku Narodowego. "To główne atrakcje wokół Świętego Krzyża, ale znając potrzeby turystów, wiemy, że nie zawsze jest możliwość dojazdu do każdej z nich" – powiedziała w czwartek PAP Ewa Skuza ze Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Świętokrzyskiej.

Organizacja bezpłatnych kursów dla turystów, to kontynuacja przedsięwzięcia, jakie stowarzyszenie realizowało już w latach 2014-2016. "Mamy informację zwrotną, że wielu turystów korzystało z tego transportu" – podała Skuza.

Zaznaczyła, że były sytuacje, gdy bus nie mógł zabrać wszystkich chętnych do przejazdu - zabierał tylko kierowców, aby mogli dojechać do miejsc, w których wcześniej zostawili swoje prywatne samochody.

Przedsięwzięcie będzie realizowane w ramach projektu współpracy "Czas na świętokrzyskie" prowadzonego przez siedem Lokalnych Grup Działania w regionie, finansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Szczegółowy rozkład jazdy turystycznego busa - z datami i godzinami kursowania oraz wykazem przystanków - jest dostępny na stronie internetowej stowarzyszenia.

Święty Krzyż (595 m n.p.m.) - nazywany też Łysą Górą i Łyścem - to drugi, co do wysokości, po Łysicy (612 m n.p.m.), szczyt Gór Świętokrzyskich. Znajduje się na nim Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, odwiedzane co roku przez tysiące pielgrzymów i turystów oraz Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Na Święty Krzyż można wejść m.in. "Drogą Królewską" z Nowej Słupi. W miejscowości funkcjonuje Centrum Kulturowo-Archeologiczne, w miejscu, gdzie od 51 lat organizowane są dymarki - jedna z największych w Polsce imprez prezentujących wyniki badań nad starożytnym hutnictwem żelaza.

Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej – innej miejscowości położonej u stóp Świętego Krzyża - to wioska, w której odtworzono m.in. XI- i XII-wieczne zagrody i warsztaty. Z kolei w Krajnie funkcjonuje park rozrywki m.in. z aleją miniatur najsłynniejszych budowali świata i z lunaparkiem.

Ważnym punktem dla turystów, odwiedzających Góry Świętokrzyskie, jest też Święta Katarzyna, skąd można rozpocząć wspinaczkę na Łysicę. Przez Świętą Katarzynę przebiega główny pieszy szlak turystyczny regionu - im. Edmunda Massalskiego z Gołoszyc do Kuźniak (105 km) oraz szlak z Wąchocka do Cedzyny (45,5 km). (PAP)

autor: Katarzyna Bańcer

edytor: Sonia Sobczyk

ban/ son/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL