Tatarskie tradycje związane ze ślubem - te dawniejsze i współczesne - chce zebrać w jednym albumie Muzułmański Związek Religijny. Poszukuje zdjęć do tego projektu.
Muzułmański Związek Religijny (MZR) na projekt "Tatarskie love story, czyli rytuały przejścia Tatarów polskich - ślub" otrzymał dotację z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w wysokości 18 tys. zł.
Jak powiedziała PAP Barbara Pawlic-Miśkiewicz z MZR, wydawnictwo ma przedstawiać cały opis ceremonii ślubnej zarówno od strony religijnej - islamu, ale też zwyczajów tatarskich, które wiążą się ze ślubem. "Chcemy też pokazać jak cała ceremonia, którą pamięta starsze pokolenie wyglądała dawniej, a jak wygląda dzisiaj" - dodała.
Główną część albumu mają stanowić fotografie, które - jak powiedziała Pawlic-Miśkiewicz - najlepiej pokażą ślubne zwyczaje, a oglądając je od najstarszych do współczesnych zaobserwować zmiany, jakie zaszły. MZR dysponuje już fotografiami przede wszystkim tymi nowszymi, jednak chciałoby wzbogacić album także zdjęciami sprzed wojny. Dlatego prosi o kontakt osoby posiadające w swoich archiwach takie fotografie, ale też pamiątki.
"W albumie chcemy pokazać jak wiele rytuałów składa się na tatarski ślub. Będzie można zobaczyć jak wygląda moment zaślubin, gdzie odbywa się ślub, jakie gesty wykonują młodzi czy jakie formuły powtarzają za imamem" - mówiła Pawlic-Miśkiewicz.
Ślub tatarski tradycyjnie nie odbywał się w meczecie, lecz w domu. Jednym ze zwyczajów, który będzie przypomniany w albumie, będzie stanie podczas zaślubin na baraniej skórze, co miało zapewnić młodej parze szczęście i dobrobyt w przyszłości. Pawlic-Miśkiewicz mówiła, że ciekawym zwyczajem jest też przygotowanie stołu do zaślubin, na którym stawia się szklankę wody oraz chleb posypany solą. Podlascy Tatarzy - dodała - stawiają też tzw. sadogę, czyli słodki poczęstunek, który po zaślubinach rozdzielony jest między wszystkich gości. "I trzeba go przyjąć, aby młodym się powodziło" - powiedziała.
Wśród gestów podczas zaślubin, które - jak mówiła Pawlic-Miśkiewicz - są bardzo charakterystyczne, jest trzymanie się młodych za kciuki. "Młodzi w specjalnym geście splecenia kciuków wysłuchują odpowiednich fragmentów kazania; splatają też kciuki przed przysięgą" - dodała.
Album ma się ukazać do końca roku w nakładzie 500 tys. egzemplarzy.
Historia osadnictwa tatarskiego na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej liczy ponad 600 lat. Jako datę dobrowolnego osadnictwa tatarskiego w Wielkim Księstwie Litewskim i Rzeczypospolitej Jan Długosz podaje rok 1397. Na ziemie polskie Tatarzy przynieśli ze sobą islam. Już w XVI-XVII wieku zatracili jednak swój język i wiele obyczajów, a nazwiska rodowe uległy spolszczeniu.
Ilu jest obecnie Tatarów w Polsce, dokładnie nie wiadomo. W środowisku tej mniejszości działa Muzułmański Związek Religijny w RP oraz Związek Tatarów Polskich. Ten pierwszy liczbę polskich muzułmanów, w większości właśnie pochodzenia tatarskiego, szacuje na ok. 5 tys. osób. W ostatnim spisie powszechnym pochodzenie tatarskie zadeklarowało niespełna 2 tys. osób. (PAP)
swi/ pz/