Tradycją w północnej części województwa podlaskiego, gdzie mieszkają przedstawiciele mniejszości litewskiej, są nabożeństwa w kościołach także w języku litewskim. Dlatego też odprawiane są tam po dwie pasterki - po litewsku i po polsku.
Język litewski na pasterkach będzie można usłyszeć w Puńsku, Sejnach, Żegarach i Smolanach. Puńsk nazywany jest nawet najbardziej litewską gminą w Polsce, tamtejsza parafia jest też największą parafią społeczności litewskiej w Polsce.
W parafiach, gdzie żyje mniejszość litewska, obok polskich księży pracują też duchowni z Litwy, brakuje bowiem powołań kapłańskich ze społeczności samej mniejszości, czyli spośród osób, które znałyby litewski.
Sprawę pracy litewskich księży w polskich parafiach regulują porozumienia diecezji ełckiej (na jej terenie są skupiska mniejszości litewskiej w Polsce) m.in. z archidiecezją wileńską.
Język litewski na pasterkach będzie można usłyszeć w Puńsku, Sejnach, Żegarach i Smolanach. Puńsk nazywany jest nawet najbardziej litewską gminą w Polsce, tamtejsza parafia jest też największą parafią społeczności litewskiej w Polsce.
W parafii w Puńsku, gdzie od wielu lat są dwie pasterki, dla zachowania równowagi rokrocznie ich kolejność się zmienia. Tym razem w środę o godz. 21 będzie pasterka po polsku, dwie godziny później - po litewsku. Frekwencja nie zależy tu jednak od samego języka nabożeństwa, a raczej od tego, która pasterka jest wcześniej.
W Puńsku także niedzielne czy świąteczne msze św. są w obu językach, a w Wielkanoc są tam dwie msze rezurekcyjne. Wierni sami też decydują, czy np. ślub albo uroczystości pogrzebowe mają być po polsku, czy po litewsku.
W Sejnach pasterka po litewsku rozpocznie się w Wigilię o godz. 22. Po niej, o północy będzie odprawione nabożeństwo po polsku. Tu zdecydowanie więcej wiernych przychodzi na pasterkę po polsku, co wynika z tego, że w mieście osoby narodowości litewskiej stanowią mniejszość. W niedziele i święta jedna z mszy św. też jest po litewsku.
O północy pasterka po litewsku będzie też odprawiona w kościółku w Żegarach, należącym do parafii sejneńskiej. Dwie pasterki odprawione zostaną w parafii św. Izydora Oracza w Smolanach. O godz. 22 po litewsku, dwie godziny później - po polsku.
W miejscowościach w strefie przygranicznej do kościoła można wybrać się bez przeszkód na Litwę. Na granicy między oboma krajami nie ma bowiem odpraw paszportowo-celnych, bo to wewnętrzna granica UE.
Polscy Litwini mieszkają głównie na Suwalszczyźnie. W spisie powszechnym z 2011 r. narodowość litewską zadeklarowało ok. 8 tys. osób. (PAP)
rof/ gma/