Inne

24.12.2014 aktualizacja 18.07.2016

Podlaskie: W parafiach mniejszości litewskiej pasterki po polsku i litewsku

Tradycją w północnej części województwa podlaskiego, gdzie mieszkają przedstawiciele mniejszości litewskiej, są nabożeństwa w kościołach także w języku litewskim. Dlatego też odprawiane są tam po dwie pasterki - po litewsku i po polsku.

Język litewski na pasterkach będzie można usłyszeć w Puńsku, Sejnach, Żegarach i Smolanach. Puńsk nazywany jest nawet najbardziej litewską gminą w Polsce, tamtejsza parafia jest też największą parafią społeczności litewskiej w Polsce.

W parafiach, gdzie żyje mniejszość litewska, obok polskich księży pracują też duchowni z Litwy, brakuje bowiem powołań kapłańskich ze społeczności samej mniejszości, czyli spośród osób, które znałyby litewski.

Sprawę pracy litewskich księży w polskich parafiach regulują porozumienia diecezji ełckiej (na jej terenie są skupiska mniejszości litewskiej w Polsce) m.in. z archidiecezją wileńską.

Język litewski na pasterkach będzie można usłyszeć w Puńsku, Sejnach, Żegarach i Smolanach. Puńsk nazywany jest nawet najbardziej litewską gminą w Polsce, tamtejsza parafia jest też największą parafią społeczności litewskiej w Polsce.

W parafii w Puńsku, gdzie od wielu lat są dwie pasterki, dla zachowania równowagi rokrocznie ich kolejność się zmienia. Tym razem w środę o godz. 21 będzie pasterka po polsku, dwie godziny później - po litewsku. Frekwencja nie zależy tu jednak od samego języka nabożeństwa, a raczej od tego, która pasterka jest wcześniej.

W Puńsku także niedzielne czy świąteczne msze św. są w obu językach, a w Wielkanoc są tam dwie msze rezurekcyjne. Wierni sami też decydują, czy np. ślub albo uroczystości pogrzebowe mają być po polsku, czy po litewsku.

W Sejnach pasterka po litewsku rozpocznie się w Wigilię o godz. 22. Po niej, o północy będzie odprawione nabożeństwo po polsku. Tu zdecydowanie więcej wiernych przychodzi na pasterkę po polsku, co wynika z tego, że w mieście osoby narodowości litewskiej stanowią mniejszość. W niedziele i święta jedna z mszy św. też jest po litewsku.

O północy pasterka po litewsku będzie też odprawiona w kościółku w Żegarach, należącym do parafii sejneńskiej. Dwie pasterki odprawione zostaną w parafii św. Izydora Oracza w Smolanach. O godz. 22 po litewsku, dwie godziny później - po polsku.

W miejscowościach w strefie przygranicznej do kościoła można wybrać się bez przeszkód na Litwę. Na granicy między oboma krajami nie ma bowiem odpraw paszportowo-celnych, bo to wewnętrzna granica UE.

Polscy Litwini mieszkają głównie na Suwalszczyźnie. W spisie powszechnym z 2011 r. narodowość litewską zadeklarowało ok. 8 tys. osób. (PAP)

rof/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL