Rozbudowa zaplecza magazynowego pozwoli nam zlikwidować problem przechowywania zbiorów w głównej siedzibie muzeum oraz stworzy zaplecze dla prac rewitalizacyjnych – powiedział podczas podpisania umowy na budowę magazynu Muzeum Literatury dyrektor Jarosław Klejnocki.
Umowę na wykonanie prac budowlanych podpisał we wtorek dyrektor Muzeum Literatury w Warszawie Jarosław Klejnocki oraz przedstawiciele wykonawcy inwestycji. Nowy magazyn muzeum stanie przy ulicy Trawiastej w Warszawie. Prace rozpoczną się w tym roku, a zakończenie inwestycji planowane jest na rok 2020.
Klejnocki w rozmowie z dziennikarzami zdradził, że samorząd województwa mazowieckiego oraz MKiDN wyasygnowały na remont 5 mln zł. Inwestycja jest istotna, bo, jak powiedział: "wkrótce planujemy rewitalizację głównej siedziby muzeum na Starym Mieście i z jej magazynów trzeba będzie ewakuować zbiory". Podkreślił, że jeden istniejący już budynek magazynowy nie wystarcza, budowa nowego budynku jest zatem niezbędna. Dlatego "praktyczna wartość tej inwestycji jest wielka, inaczej rewitalizując siedzibę główną musielibyśmy wynajmować komercyjnie powierzchnie magazynowe, co wiązałoby się z ogromnymi kosztami".
Wicedyrektor muzeum Jakub Makowski powiedział, że "prosty w formie, energooszczędny budynek z betonową elewacją będzie tworzył najlepsze warunki klimatyczne dla zbiorów muzeum".
"W dwukondygnacyjnym budynku będziemy magazynować zbiory biblioteczne, kilkadziesiąt tysięcy woluminów, malarstwo, rzeźbę. Będzie też część ekspozycyjna. Chcemy, żeby wydarzenia edukacyjne, które będą organizowane wokół budynku przyciągały mieszkańców, chcemy ich aktywizować. Liczymy też na dobrą współpracę z dzielnicą" - dodał.
Makowski podkreślił, że to obecnie najważniejsza inwestycja muzeum, ponieważ "determinuje remont siedziby głównej".
W 2018 r. została opracowana dokumentacja budowlana i wykonawcza magazynu zbiorów muzealnych z opcją wystawienniczą. Planowana powierzchnia użytkowa nowego magazyny to 643 m kw. Projekt zakłada również zagospodarowanie terenu wokół budynku.
Dwukondygnacyjny budynek zostanie połączony z już istniejącym magazynem. Obok magazynów i powierzchni wystawienniczej będzie działać pracowania konserwacji przyjmowanych zbiorów. Między budynkami ma powstać ogród. Zwiedzający będą mieli możliwość podziwiania części zbiorów przez szklane witryny. (PAP)
autor: Wojciech Przylipiak
wbp/ pat/