Wytworne damy w bogato zdobionych sukniach, panowie we frakach i cylindrach zagoszczą w niedzielne popołudnie w pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu (Podkarpackie). W parku otaczającym rezydencję odbędzie się pokaz mody z XIX i początku XX w.: „Na balu, z wizytą i na salonach”.
Klasycystyczny pałac, liczący obecnie ponad 200 lat (oficjalne otwarcie datuje się na 1819 r.), jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych na Podkarpaciu. Został wzniesiony z inicjatywy Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej i Ignacego Morskiego. Hrabina stworzyła, według własnego pomysłu, wiejską rezydencję w Zarzeczu, która w pierwszej połowie XIX wieku była uważana za jedno z najpiękniejszych założeń parkowo-pałacowych w monarchii habsburskiej. Posiadłość do dziś jest otoczona przez park.
Obecnie w pałacu w Zarzeczu mieści się Muzeum Dzieduszyckich, będące filią Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich.
Jak przypomniała w rozmowie z PAP historyk sztuki Katarzyna Szarek z Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu, Magdalena z Dzieduszyckich Morska wybudowała wspaniałą, klasycystyczną rezydencję w Zarzeczu, otaczając ją romantycznym parkiem pełnym różnorodnych kwiatów, krzewów i wiekowych drzew.
„To niezwykłe miejsce, stworzone według pomysłu samej Magdaleny, przyciągało wiele ważnych osobistości, które często bywały u hrabiny na niedzielnych obiadach czy wystawnych balach. Goście podziwiali pięknie urządzone wnętrza pałacowe, jak również przedmioty zakupione przez hrabinę podczas jej licznych europejskich podróży” – opowiadała Szarek.
Jak dodała, zamiłowanie hrabiny Morskiej do otaczania się pięknymi przedmiotami przejawiało się również w jej zawsze modnych i niezwykle eleganckich ubiorach. Potwierdzają to m.in. zachowane w zarzeckim muzeum portrety, na których widać, że Magdalena przez całe swoje życie ubierała się zgodnie z najnowszymi trendami modowymi.
Właśnie postać hrabiny i jej pasja do mody stała się inspiracją do zorganizowania w pięknym pałacowym parku pokazu mody damskiej i męskiej z XIX i początku XX wieku: „Na balu, z wizytą i na salonach”.
„W otoczeniu pałacu i po alejkach zarzeckiego parku spacerować będą panie i panowie we wspaniałych strojach, tak, jak to było za czasów hrabiny Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej” – zaprosiła Szarek.
Wspaniałe suknie i modne fraki zaprezentują panie i panowie ze Stowarzyszenia Rekonstrukcji Strojów Historycznych „Damy i Huzary” z Przemyśla.
Przegląd mody z epoki rozpocznie damska moda balowa. Alejkami zarzeckiego parku będą przechadzać się panie w koronkowych, bogato zdobionych sukniach balowych z gorsetami, w kapeluszach na głowie.
„Zobaczymy piękne bufiaste suknie na krynolinach oraz modne spódnice z turniurą, uszyte z różnorodnych tkanin jedwabnych czy muślinowych. W rękach pań ujrzymy ozdobne wachlarze ze strusich i pawich piór, które były nieodłącznym atrybutem każdej modnej damy” – opowiadała historyk sztuki.
Zwróciła jednocześnie uwagę, że ubiór na „wizytę” zawsze był elegancki, ale był różny, w zależności od okazji i pory dnia.
„Suknie na wieczorowe spotkania były wytworne i miały dłuższe treny, podczas gdy na wizyty w ciągu dnia noszono suknie krótsze i bardziej praktyczne. Częstym dodatkiem do damskich strojów były dekoracyjne parasolki. Robiono je z kosztownych materiałów, a zdobiono frędzelkami, kokardami, koronką czy drogimi kamieniami” – opisywała Szarek.
Z kolei panowie zaprezentują wzorowane na strojach z epoki eleganckie fraki, garnitury i cylindry.
Jak zauważyła historyk sztuki, fraki były powszechnie noszone przy okazjach formalnych, takich jak wystawne bale i wizyty u arystokracji. Zaś garnitury były strojem codziennym, noszonym na spotkania towarzyskie i nieformalne przyjęcia.
„Dbałość o szczegóły będzie widoczna w każdym elemencie strojów męskich. Wysokie kołnierze, wytworne muszki i eleganckie spinki do mankietów stanowiły integralne części męskiego ubioru tamtego okresu” – wskazała Szarek.
I zapewniła, że pokaz mody „Na balu, z wizytą i na salonach” zapewni widzom niezapomniane wrażenia i przeniesie gości w atmosferę XIX i początku XX wieku.
„Będzie to również wspaniała okazja do podziwiania elegancji i przepychu, jakie towarzyszyły modzie damskiej i męskiej w tamtych czasach” - dodała.
Wydarzenie jest organizowane przy współpracy z Gminą Zarzecze, Związkiem Rodowym Dzieduszyckich herbu Sas oraz Centrum Kultury w Zarzeczu i wpisuje się w przypadający w tym roku jubileusz 15 lat istnienia Muzeum Dzieduszyckich w Zarzeczu – oddział Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. (PAP)
Autorka: Agnieszka Pipała
api/ dki/