Inne

04.04.2014 aktualizacja 18.07.2016

Polscy i litewscy eksperci rozmawiali o ochronie dziedzictwa kultury

Polsko-litewskie posiedzenie ekspertów ds. ochrony dziedzictwa kulturowego, które w piątek zakończyło się w Wilnie, otwiera nowy etap współpracy – oceniła polska wiceminister Małgorzata Omilanowska. Zadowolenie z przebiegu obrad wyraziła strona litewska.

"Porozumieliśmy się we wszystkich kwestiach, zbliżyliśmy swoje stanowiska, nakreśliliśmy dalsze kierunki działania" - poinformowała w rozmowie z PAP Omilanowska, która przewodniczyła polskiej grupie ekspertów. Oceniając dwudniowe obrady powiedziała, że "posiedzenie otwiera nowy etap współpracy" obu krajów.

"Jestem bardzo zadowolony w obrad, które były konstruktywne i przebiegały bez emocji" - powiedział PAP wiceminister kultury Litwy Romas Jarockis.

Było to pierwsze od trzech lat spotkanie ekspertów zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego. Jak wskazał Jarockis, "długa przerwa była spowodowana m.in. napięciem politycznym między Litwą a Polską".

Na zakończenie obrad podpisano protokół, który zakłada dalszą współpracę bibliotek, muzeów i archiwów, a także współpracę w organizowaniu konferencji i wystaw, przygotowaniu i wydawaniu publikacji oraz wymianę specjalistów.

Zdaniem Jarockisa jednym z najbardziej drażliwych tematów w stosunkach polsko-litewskich jest kwestia grobów żołnierzy polskich na Litwie i litewskich w Polsce z lat 1919-1920.

Podpisany protokół przewiduje m.in., że "strony będą współpracowały w dziedzinie ochrony miejsc pamięci, grobów i cmentarzy wojennych". Strony zobowiązały się do "kontynuowania starań prowadzących do rozwiązania problemów".

Po zakończeniu posiedzenia eksperci obu grup - z wiceministrami Omilanowską i Jarockisem na czele - wzięli udział w wiosennej akcji sprzątania cmentarza na Rossie, organizowanej z inicjatywy Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą. "Dostaliśmy grube rękawice, grabie i sprzątaliśmy jesienne liście" - powiedziała Omilanowska.

Kolejne posiedzenie Polsko-Litewskiej Grupy Ekspertów ds. Zachowania Dziedzictwa Kulturowego odbędzie się za rok w Polsce.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ awl/ mc/ gma/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL