Religia

25.01.2020

Polscy księża wspierają prośbę abp. S. Gądeckiego o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła

Papież Jan Paweł II. Fot. PAP/P. Kopczyński Papież Jan Paweł II. Fot. PAP/P. Kopczyński

Polscy księża wspierają prośbę przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Proszą też, aby w Polsce najbliższe dwa lata zostały poświęcone przemyśleniom na temat nauczania św. Jana Pawła II.

"Z wdzięcznością przyjęliśmy wiadomość, że abp Gądecki jako przewodniczący KEP zwrócił się z prośbą do papieża Franciszka o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Gorąco popieramy tę inicjatywę, prosząc zarazem o zgodę na to, aby w Polsce najbliższe dwa lata zostały poświęcone przemyśleniu nauczania św. Jana Pawła II" – czytamy w liście otwartym polskich księży do przewodniczącego KEP, przekazanego PAP w sobotę przez biuro prasowe Episkopatu Polski.

Księża podkreślają w nim, że ze względu na długość pontyfikatu papieża Polaka, są "głęboko naznaczeni osobowością i świętością życia Jana Pawła II". "Jego myśl teologiczna zawarta w licznych encyklikach, adhortacjach, książkach, ale także wyrażona językiem poezji, oraz jego świadectwo modlitwy i cierpienia, kształtowały nasze kapłaństwo i uczyniły nas – niezależnie od wieku – pokoleniem Jana Pawła II" – napisali w liście kapłani.

Wyrazili w nim też przekonanie, że "włączenie św. Jana Pawła II do szlachetnego grona doktorów Kościoła będzie wielkim darem dla wierzących, a dla wszystkich zobowiązaniem do odkrywania prawdy zawartej w jego dziedzictwie".

List podpisali: o. prof. Jacek Salij OP, ks. prof. Marek Starowieyski, ks. prof. Jan Sochoń, ks. prof. UKSW Jacek Grzybowski, ks. prof. Piotr Mazurkiewicz.

Duchowni mogą wyrazić poparcie dla tej inicjatywy za pomocą specjalnego formularza: https://ekai.pl/formularz-jp2-doktorem-kosciola/.

Z prośbą o ustanowienie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zwrócił się do Ojca Świętego Franciszka w październiku 2019 roku w imieniu Konferencji Episkopatu Polski. Prośbę tę 22 października 2019 r., podczas kongresu "Europa Christi", wsparł również kard. Stanisław Dziwisz. (PAP)

Autor: Stanisław Karnacewicz

skz/ aj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL