Starożytność

06.09.2018

Polsko-gruziński zespół odkrył fosę obronną sprzed ponad 3 tys. lat

Fosę obronną sprzed ponad 3 tys. lat odkrył zespół pracujący w ramach polsko-gruzińskiej misji archeologicznej w Kutaisi (Gruzja) – informuje Polska Fundacja Narodowa, która wsparła prace archeologów.

Badacze przypuszczają, że fosa miała chronić ważną osadę kultury kolchidzkiej z późnej epoki brązu, znajdującą się na terytorium starożytnej Kolchidy - poinformowała w czwartek PAP Polska Fundacja Narodowa.

Gruzińskie miasto Kutaisi - przypomniano w komunikacie PFN – kojarzone jest z mityczną Ają, siedzibą kolchidzkich królów, uważaną za docelowe miejsce wędrówki Argonautów, poszukujących złotego runa. Naukowcy wciąż nie dysponują materiałami źródłowymi z terenów Gruzji, które mogłyby potwierdzić tę teorię.

Prowadzący wykopaliska w Kutaisi Jacek Hamburg z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego twierdzi, że znalezisko stanowi pierwszy materialny dowód na istnienie w tym miejscu ważnego ośrodka kolchidzkiej cywilizacji.

"Miasto najprawdopodobniej znajdowało się na wzgórzu Gabashvili, gdzie prowadzone są obecnie prace archeologiczne. Niestety, tereny te są już bardzo silnie przekształcone przez człowieka, co bardzo utrudnia badania. Fosa może być więc jedynym odkrytym do tej pory nienaruszonym dowodem na istnienie w tym miejscu dużej osady miejskiej" - uważa cytowany w komunikacie Jacek Hamburg.

Fosa miała ok. 10 m szerokości i prawie 6 metrów głębokości. "Była ona używana zarówno w czasach późnej epoki brązu, czyli 3 000-3 500 lat temu, jak i w czasach antycznych, czyli w VI-IV w. p.n.e." - tłumaczy archeolog.

W fosie specjaliści natrafili też na kamienną formę do odlewania metalowych siekierek, które są "wizytówką" kultury kolchidzkiej z okresu między XII a VIII w. p.n.e.

W niższych warstwach archeolodzy natknęli się zaś na gliniane naczynia kolchidzkie - datowane na późną epokę brązu - z charakterystycznymi uchwytami, imitującymi zwierzęce rogi oraz antyczną ceramikę.

Poza tym znaleziono także pozostałości materiału organicznego: pestki winogron, fig, ziarna zboża i fragmenty innych roślin jadalnych.

"Prawdopodobnie dzięki tym znaleziskom – głosi komunikat - będzie można odtworzyć miejscową florę sprzed ok. 3000-3500 lat, jak również zrekonstruować dietę ówczesnych mieszkańców Kolchidy".

Zebrane tam materiały, w tym również fragmenty drewnianych belek, znalezione w fosie, zostaną wysłane do Polski, gdzie będą dokładnie zbadane.

Projekt wspierany przez Polską Fundację Narodową jest prowadzony przez specjalistów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Gruzińską Narodową Agencję Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. Prace zespołu koordynuje Interdyscyplinarne Centrum Badawcze im. Krukowskiego we współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Kutaisi. (PAP)

agt/ mkr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL