Kultura i sztuka po 1989 roku

21.05.2019

Polsko-węgierska reżyserka i aktorka Tuende Trojan wyróżniona nagrodą

Polsko-węgierska reżyserka, aktorka i redaktorka Tuende Trojan znalazła się we wtorek wśród osób wyróżnionych nagrodami Pro Cultura Minoritatum Hungariae, przyznawanymi w uznaniu zasług na rzecz żyjących na Węgrzech narodowości.

Nagrody wręczyli na uroczystości z udziałem ambasadorów kilku państw, w tym Polski Jerzego Snopka, wicepremier i minister bez teki odpowiedzialny za politykę narodową Zsolt Semjen oraz sekretarz stanu do spraw Kościołów i kontaktów z mniejszościami narodowymi w kancelarii premiera Miklos Soltesz.

Trojan pochodzi z polsko-węgierskiej rodziny. Jej ojcem był zmarły w 2016 r. znany artysta i działacz polonijny Marian Trojan, który trafił na Węgry jako uchodźca w 1939 r.

W uzasadnieniu podkreślono, że Tuende Trojan "od blisko 30 lat organizuje wydarzenia literackie i teatralne społeczności polskiej na Węgrzech", była redaktorką w polskojęzycznym radiu i współpracuje z pismem „Głos Polonii”. „Dzięki jej działalności krajowa publiczność może poznać dzieła polskiej literatury, organizuje grupy teatralne i występuje na narodowościowych festiwalach teatralnych z przedstawieniami we własnej reżyserii” – zaznaczono.

„Całe życie poświęciła temu, by poprzez sztukę zapoznać Węgrów z polską kulturą” – podkreślił w rozmowie z PAP obecny na uroczystości przewodniczący ogólnokrajowego samorządu polskiego na Węgrzech Zsolt Batori.

Jak zaznaczył, przygotowane przez Trojan przedstawienia teatralne były prezentowane m.in. w Stowarzyszeniu im. Bema i innych miejscach w Budapeszcie, ale także na prowincji.

Trojan powiedziała PAP, że przyznana nagroda jest dla niej zaszczytem. Jak podkreśliła, wraz z węgierskim pianistą Alexem Szilasim często przygotowuje wieczory polskie, na których prezentowane są utwory polskich poetów po węgiersku. Na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości wyreżyserowała wieczór poświęcony Stanisławowi Wyspiańskiemu z wykorzystaniem fragmentów jego dramatów „Wesele”, „Wyzwolenie” i „Noc listopadowa”.

„Całkiem niedługo, 5 czerwca, wystawimy +Dom otwarty+ Michała Bałuckiego po węgiersku. Myślę, że będzie fajnie, jeżeli widzowie uznają, że mogą się na tej sztuce śmiać sami z siebie” – powiedziała.

Na uroczystości przyznania nagród obecni byli m.in. przedstawiciele Polonii węgierskiej, w tym rzeczniczka narodowości polskiej w Parlamencie Węgierskim Ewa Ronay oraz szefowa Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha Monika Molnar.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ akl/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL