Polsko-węgierska reżyserka, aktorka i redaktorka Tuende Trojan znalazła się we wtorek wśród osób wyróżnionych nagrodami Pro Cultura Minoritatum Hungariae, przyznawanymi w uznaniu zasług na rzecz żyjących na Węgrzech narodowości.
Nagrody wręczyli na uroczystości z udziałem ambasadorów kilku państw, w tym Polski Jerzego Snopka, wicepremier i minister bez teki odpowiedzialny za politykę narodową Zsolt Semjen oraz sekretarz stanu do spraw Kościołów i kontaktów z mniejszościami narodowymi w kancelarii premiera Miklos Soltesz.
Trojan pochodzi z polsko-węgierskiej rodziny. Jej ojcem był zmarły w 2016 r. znany artysta i działacz polonijny Marian Trojan, który trafił na Węgry jako uchodźca w 1939 r.
W uzasadnieniu podkreślono, że Tuende Trojan "od blisko 30 lat organizuje wydarzenia literackie i teatralne społeczności polskiej na Węgrzech", była redaktorką w polskojęzycznym radiu i współpracuje z pismem „Głos Polonii”. „Dzięki jej działalności krajowa publiczność może poznać dzieła polskiej literatury, organizuje grupy teatralne i występuje na narodowościowych festiwalach teatralnych z przedstawieniami we własnej reżyserii” – zaznaczono.
„Całe życie poświęciła temu, by poprzez sztukę zapoznać Węgrów z polską kulturą” – podkreślił w rozmowie z PAP obecny na uroczystości przewodniczący ogólnokrajowego samorządu polskiego na Węgrzech Zsolt Batori.
Jak zaznaczył, przygotowane przez Trojan przedstawienia teatralne były prezentowane m.in. w Stowarzyszeniu im. Bema i innych miejscach w Budapeszcie, ale także na prowincji.
Trojan powiedziała PAP, że przyznana nagroda jest dla niej zaszczytem. Jak podkreśliła, wraz z węgierskim pianistą Alexem Szilasim często przygotowuje wieczory polskie, na których prezentowane są utwory polskich poetów po węgiersku. Na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości wyreżyserowała wieczór poświęcony Stanisławowi Wyspiańskiemu z wykorzystaniem fragmentów jego dramatów „Wesele”, „Wyzwolenie” i „Noc listopadowa”.
„Całkiem niedługo, 5 czerwca, wystawimy +Dom otwarty+ Michała Bałuckiego po węgiersku. Myślę, że będzie fajnie, jeżeli widzowie uznają, że mogą się na tej sztuce śmiać sami z siebie” – powiedziała.
Na uroczystości przyznania nagród obecni byli m.in. przedstawiciele Polonii węgierskiej, w tym rzeczniczka narodowości polskiej w Parlamencie Węgierskim Ewa Ronay oraz szefowa Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech pw. św. Wojciecha Monika Molnar.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ akl/ kar/