Ponad 11,8 tys. osób odwiedziło w ubiegłym roku Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej – poinformował w sobotę PAP Piotr Tarczyński, odpowiedzialny w placówce za kontakty z mediami. Rok wcześniej liczba ta wyniosła 7,2 tys. osób.
„W 2023 roku odwiedziło naszą placówkę 11 812 osób. Największa frekwencja była w maju – 2 363 osoby, co związane było z dużą popularnością organizowanej także u nas Nocy Muzeów. Drugim miesiącem pod względem liczby gości był marzec – 1 493, a trzecim listopad – 1 362” – powiedział Piotr Tarczyński.
Jak zaznaczył, podane liczby dotyczą „wszystkich odwiedzających muzeum, w tym uczestników wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych, konferencji i spotkań z historią, seansów filmowych, koncertów oraz warsztatów edukacyjnych i lekcji muzealnych”.
Tarczyński zaznaczył, że placówka nie prowadzi osobnych statystyk dla odwiedzających ją z Polski i z zagranicy.
W ubiegłym roku, od momentu otwarcia pod koniec kwietnia, gości było 7,2 tys.
Misją Muzeum Pamięci jest prowadzenie działań mających na celu upamiętnienie mieszkańców ziemi oświęcimskiej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu II wojny światowej i pomocy, jaką niejednokrotnie z narażeniem życia nieśli oni więźniom obozu Auschwitz. Siedziba mieści się w zabytkowym budynku zwanym Lagerhaus, który jest położony około 200 m od byłego niemieckiego obozu Auschwitz I. W latach 1940-44 w obiekcie mieścił się magazyn kaszy, mąki i cukru dla załogi SS.
Niemcy założyli KL Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. W Auschwitz ginęli Polacy, Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.
Historycy z Muzeum Auschwitz ustalili około 1,2 tys. nazwisk osób, które angażowały się w pomoc więźniom. Na terenie przyobozowym działał też ruch oporu, a szczególnie oddział partyzancki Armii Krajowej „Sosienki” pod dowództwem mjr. Jana Wawrzyczka. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ dki/