Kultura i sztuka po 1989 roku

20.01.2019

Ponad 160 współczesnych ikon w konkursie muzeum w Supraślu

Ponad 160 prac m.in. z Polski, Ukrainy i Armenii zgłoszono do 2. konkursu „Nowa epifania piękna”, ogłoszonego przez Muzeum Ikon w Supraślu k. Białegostoku. Instytucja tworzy kolekcję ikon dokumentujących sztukę sakralną XXI w.

Muzeum Ikon działa w zabudowaniach męskiego klasztoru prawosławnego pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu; jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W swoich zbiorach posiada jedną z najbogatszych w Polsce kolekcję ikon z XVIII, XIX i XX wieku, a także unikatowe XVI-wieczne freski.

W 2017 roku muzeum ogłosiło pierwszy konkurs na współczesne ikony. Nadesłano wtedy 70 prac, a do konkursu zakwalifikowano 20 i nagrodzono cztery, które zapoczątkowały nową kolekcję dokumentującą sztukę sakralną XXI wieku. Znalazły się w niej zarówno ikony, które powstały w oparciu o tradycję, ale też te, które charakteryzują się współczesną estetyką.

Muzeum, chcąc rozwijać nową kolekcję, ogłosiło w ubiegłym roku drugi Międzynarodowy Konkurs Ikonograficzny „Nowa epifania piękna”. Na tę edycję nadesłano 161 prac autorów m.in. z Polski, Ukrainy i Armenii - powiedziała PAP Anna Motowicka z Muzeum Ikon w Supraślu.

Do oceny jury zakwalifikowało 23 ikony 18 twórców. Wyniki konkursu poznamy 10 lutego, a trzy najwyżej ocenione dzieła zostaną zakupione do zbiorów Muzeum Ikon.

Motowicka oceniła, że poziom nadesłanych prac jest wysoki, choć - jak dodała - zdarzały się prace, gdzie autorzy bardzo dowolnie podeszli do tematu ikony, a inne z ikoną nie miały nic wspólnego. Mówiła, że te, które zakwalifikowano do finału, to z jednej strony ikony pokazujące tradycyjne ujęcie, z odwzorowaniem starych wzorców, zaś z drugiej - ikony z nowym, współczesnym spojrzeniem.

Jak mówili wcześniej PAP pracownicy muzeum, ikonografia współczesna to "sfera wielkiej różnorodności artystycznej" - jedne ośrodki stawiają bowiem na klasyczne podejście do ikony, inne na nowatorskie. To co wyróżnia współczesną ikonografię to przemyślana kompozycja, wyeksponowany gest na ikonie, czasem też kolorystka, która nie jest podporządkowana w sposób ścisły kanonowi.

Ikony, które zostaną nagrodzone w tej edycji konkursu "Nowa epifania piękna" będzie można obejrzeć na wystawie w Muzeum Ikon w Supraślu. (PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL