Kultura i sztuka po 1989 roku

14.01.2019

Ponad 3 mln euro na modernizację muzeów z pogranicza Polski i Słowacji

Ponad 3 mln euro będzie kosztowała modernizacja i rozbudowa, zwłaszcza udogodnienia dla osób niepełnosprawnych, muzeów działających na pograniczu Polski i Słowacji.

Projekt „Muzea otwarte” obejmuje pięć muzeów małopolskich, dwa słowackie oraz w Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach na Śląsku. Do końca 2020 r. instytucje te przeprowadzą remonty konserwatorskie, zmodernizują swoje budynki, poprawią dostępność szczególnie dla osób niepełnosprawnych. Placówki poszerzą swoją ofertę m.in. o parki edukacyjne i ogrody sensoryczne.

Realizacja projektu „Muzea otwarte” jest możliwa dzięki środkom z programu Interreg – 2,5 mln euro; pozostałe środki pochodząm.in. z budżetu województwa małopolskiego.

Muzea, które przystąpiły do projektu, to: Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach; Okręgowe w Nowym Sączu; Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec; Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej; Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem; Miejski Dom Kultury w Czechowicach-Dziedzicach (województwo śląskie). Ze Słowacji (Kraj żyliński): Muzeum orawskie Pavla Orszagha Hviezdoslava w Dolnom Kubine) (Oravske muzeum Pavla Orszagha Hviezdoslava v Dolnom Kubine) i Liptowskie muzeum w Rużomberku (Liptovske muzeum v Ruzomberku).

Liderem projektu jest Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. „To projekt transgraniczny. Nie chodzi tyle o remonty, co o to, aby otworzyć się na nową publiczność, na osoby niepełnosprawne, na Europę. Chodzi o to, aby każdy mógł skorzystać z oferty muzeów, znajdujących się na pograniczu polsko-słowackim” – powiedział dziennikarzom w poniedziałek dyrektor Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach Zdzisław Tohl.

Zaplanowane w Muzeum – Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach prace pozwolą zwiększyć dostępność obiektów Skansenu Wsi Pogórzańskiej w Szymbarku. Powstanie tu m.in. edukacyjny park historii budownictwa ludowego i maszyn z pogranicza polsko-słowackiego.

Na potrzebę współpracy instytucji kultury polskich i słowackich zwróciła uwagę dyrektor Muzeum orawskiego w Dolnym Kubine Maria Jagnesakova. „Pod względem liczby odwiedzających Polacy są drugim narodem (po Słowakach-PAP) w naszym muzeum” – powiedziała.

W Muzeum orawskim zaplanowało generalny remont renesansowego budynku w miejscowości oraz dobudowanie do niego pawilonu umożliwiającego prezentację zbiorów muzealnym osobom z niepełnosprawnościami.

„Małopolska to miejsce, które może się poszczycić niezwykle bogatym dziedzictwem kulturowym. Zachwycają się nim nie tylko turyści z Polski, ale również ci przyjeżdzający z najbardziej odległych zakątków Europy i świata. Naszym zadaniem jest o nie dbać, odnawiać obiekty i zabezpieczać przed nieuchronnym działaniem czasu oraz żywiołów, tak by mogły służyć kolejnym pokoleniom” - wskazała Anna Pieczarka, odpowiedzialna w zarządzie województwa małopolskiego m.in. za obszar kultury. (PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL