Przeszło 33 tys. zł zebrano podczas czterodniowej kwesty na rzecz ratowania zabytkowego cmentarza przy ul. Limanowskiego w Radomiu. Fundusze mają być przeznaczone na renowację nagrobka zmarłego w pierwszej połowie XIX w. pułkownika kawalerii i komendanta Radomia Jana Mileyki.
Zbiórkę przeprowadził po raz 31. Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu. Wzięli w niej udział społecznicy, znani radomianie oraz młodzież. „Pomimo złej pogody, jaka w tym roku towarzyszyła zbiórce, do puszek trafiło ponad 33 tys. zł” - poinformował zastępca przewodniczącego Społecznego Komitetu Sławomir Adamiec.
Na radomskiej nekropolii znajduje się ponad 300 zabytkowych nagrobków, wpisanych do rejestru zabytków woj. mazowieckiego, z czego ponad 30 zostało wskazanych przez Komitet jako obiekty wymagające pilnych prac konserwatorskich. Jedną z nich - jak zaznaczył Adamiec - jest neoklasycystyczny, szlachecki nagrobek Jana Mileyko (ur. ok. 1784-1842), pułkownika kawalerii i komendanta Radomia. Obiekt ma być poddany renowacji w 2017 r.
Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu organizuje zbiórki pieniędzy dwa razy w roku: na Wielkanoc i w okolicy dnia Wszystkich Świętych. Do tej pory kwestowano 31 razy. W sumie zabrano 544 tys. zł. Za te pieniądze odnowiono 18 nagrobków.
Cmentarz Rzymskokatolicki przy dawnym Trakcie Starokrakowskim, obecnie ul. Limanowskiego w Radomiu powstał w 1812 r. Według parafialnej inwentaryzacji na cmentarzu jest 28,5 tys. grobów. Spoczywa w nich ponad 200 tys. osób. Tam pochowany jest m.in. malarz batalista Józef Brandt, zasłużony radomski chirurg Ludwik Przybyłko, senator II RP Maciej Glogier oraz biskupi radomscy - Edward Materski i Stefan Siczek.
Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu powstał w 1995 r. w związku z kradzieżą symbolu radomskiej nekropolii - rzeźby "Anioła Ciszy". Grupa radomskich społeczników zorganizowała w 1995 r. pierwszą kwestę. W 1996 roku "Anioł Ciszy" powrócił na grób Konstantego Mareckiego. W darze dla biskupa radomskiego rzeźbę wykonała miejscowa firma kamieniarska. (PAP)
ilp/ agz/