Religia

18.11.2019

Postępują prace nad Panteonem Górnośląskim

Postępują prace nad Panteonem Górnośląskim, który powstaje w podziemiach archikatedry pw. Chrystusa Króla w Katowicach. Ma w nim zostać upamiętnionych 160 postaci zasłużonych dla Górnego Śląska. Otwarcie planowane jest na 2022 r.

W poniedziałek w Katowicach odbyła się konferencja pt. "Obraz Powstań Śląskich i plebiscytu w edukacji, historiografii, kulturze i przestrzeni publicznej", będąca zwieńczeniem pierwszego etapu prac projektu "Panteon Górnośląski — badania naukowe" prowadzonego w ramach programu DIALOG Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda.

Jak poinformował w poniedziałek koordynujący przedsięwzięcie ks. dr hab. Henryk Olszar, w katowickiej katedrze trwają już prace budowlane, a równolegle toczą się prace nad merytorycznym kształtem planowanej ekspozycji. "Na razie zostało wybranych 160 postaci i przygotowujemy leksykon Panteonu Górnośląskiego, prezentujący zarówno tych, którzy się tu urodzili, jak i tych, którzy przybyli z całym bagażem swoich doświadczeń i przysłużyli się tej ziemi. Gotowych jest już 85 proc. biogramów" – powiedział PAP ks. Henryk Olszar. Dodał, że są wśród nich zarówno katolicy, jak i przedstawiciele innych wyznań.

Panteon Górnośląski ma powstać w podziemiach archikatedry pw. Chrystusa Króla w Katowicach, upamiętniając setną rocznicę powrotu do Macierzy części Górnego Śląska w 1922 r., a także zasłużonych dla polskości tych ziem twórców, artystów, naukowców, polityków i żołnierzy. Historia Śląska zostanie przybliżona poprzez prezentację życia i osiągnięć najważniejszych postaci związanych z administracją i polityką, nauką i szkolnictwem, kulturą i sportem, przemysłem i życiem duchowym.

"Trwa przypominanie losów Górnego Śląska i Górnoślązaków w kontekście trzech Powstań Śląskich" – powiedział podczas konferencji metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. "Chcemy, aby pisanie historii Górnego Śląska życiorysami ludzi ubogacało i zachęcało do pielęgnowania wartości bliskich ludziom zamieszkującym tę małą ojczyznę" – dodał.

List do uczestników poniedziałkowej konferencji w Katowicach skierował prezydent Andrzej Duda. W przesłaniu, odczytanym przez społeczną doradczynię prezydenta Agnieszkę Lenartowicz-Łysik, wyraził uznanie za inicjatywę i działania na rzecz zachowania bogactwa kulturowo-społecznego ziemi śląskiej, w tym dziedzictwa Powstań Śląskich.

List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. "Śląsk jest perłą Rzeczypospolitej, najsilniejszym regionem przemysłowym, dumnym ze swej tożsamości i znaczenia dla kraju. Troska o pielęgnowanie tego dziedzictwa jest wspólnym obowiązkiem nas wszystkich mających na sercu dobro ojczyzny" – napisał premier Morawiecki.

"Ta cenna inicjatywa przysłuży się powstaniu w podziemiach archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach tak oczekiwanej instytucji ukazującej dorobek kulturowy tej ziemi. W Panteonie Górnośląskim nasi rodacy będą mogli zapoznać się z dokonaniami wybitnych postaci regionu - ludzi, którzy swą pracą i postawą współtworzyli potencjał i niepowtarzalny charakter Śląska. W oku obchodów stulecia Powstań śląskich projekt ten nabiera szczególnego znaczenia" – dodał. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL