Szlak "Tkanina wątku i osnowy", który biegnie przez kilka podlaskich miejscowości, będzie promował tradycyjne tkactwo w Podlaskiem - tkaninę dwuosnowową. Znalazły się na nim warsztaty tkackie i izby, gdzie można poznać tajniki tkania oraz zobaczyć tkaniny.
Szlak, który powstał w ramach realizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, otwarto w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie.
Na szlaku znalazło się 12 punktów, to warsztaty tkackie oraz izby w Janowie i Korycinie - dwóch miejscowościach, gdzie mieszka i tworzy większość podlaskich tkaczek tkaniny dwuosnowowej - jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych wyrobów ludowych w regionie. To także miejsca w kilku mniejszych miejscowościach. Będzie w nich można podejrzeć pracę tkaczek, wziąć udział w warsztatach czy obejrzeć gotowe tkaniny. Cały szlak jest oznaczony, powstała specjalna mapka.
"Chcieliśmy w ten sposób ocalić od zapomnienia tę część kultury ludowej, która jest bardzo specyficzna dla naszego regionu, oznaczyć warsztaty tkackie i miejsca związane z tkaniną dwuosnowową, ale też pokazać młodemu pokoleniu nasze dziedzictwo" - powiedział PAP dyrektor WOAK Cezary Mielko.
Dodał, że szlak to produkt turystyczny i edukacyjny, specjalnie przygotowany i oznakowany, by wszyscy w przystępny sposób mogli zapoznać się z tradycją i wzornictwem tkanin dwuosnowowych. Ma nadzieję, że dzięki temu uda się wypromować tkaninę wśród osób nie tylko z regionu, ale i z innych części kraju.
Jeden z punktów na szlaku jest w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie. Jak powiedziała PAP dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w tej miejscowości Justyna Grabowicz, gmina Janów jest gminą, w której kultywowane są tradycje tkactwa dwuosnowowego. "Można powiedzieć, że to jedyny ośrodek tkacki w Polsce, bo tkanina dwuosnowowa jest tkaniną bardzo unikatową przez niewiele osób wytwarzaną do tej pory" - dodała.
Mówiła, że obecnie w gminie działa pięć warsztatów tkackich; tkaczki przekazują też swoją wiedzę kolejnemu pokoleniu młodych tkaczek. W jej ocenie, zainteresowanie dzisiaj kulturą ludową wraca w różny sposób, w tym też szansa, aby wypromować tkaninę dwuosnowową.
Szlak "Tkaniny wątku i osnowy" to część realizowanego w tym roku przez WOAK projektu pod tym samym tytułem. W jego ramach odbywały się warsztaty dla młodzieży i dorosłych, zorganizowany został konkurs na tkaninę dwuosnowową, odbyła się też konferencja o tkactwie z udziałem tkaczek i etnografów.
Mielko powiedział, że dzięki takim działaniom tradycyjne tkactwo ma szansę przetrwać. Mówił, że warsztaty okazały się dobrym pomysłem, bo młodzież chętnie brała w nich udział, widząc, że wzorów z tkanin można używać np. do ozdobienia koszulki czy torby, przekonywała się do tej tradycji jeszcze bardziej. "Widać ten trend powrotu do tradycji, to cieszy, bo to szansa, aby tę tradycję zachować" - dodał.
Projekt został dofinansowany z resortu kultury i budżetu województwa podlaskiego. (PAP)
autor: Sylwia Wieczeryńska
edytor: Agata Zbieg
swi/ agz/