Zdigitalizowane obiekty muzealne m.in. obrazy, rzeźby i grafiki oraz archiwalia Zamku Królewskiego w Warszawie znajdą się od 2019 r. na nowym portalu naukowo-edukacyjnym. Ma on także prezentować wyniki badań naukowych i materiały dydaktyczne dla szkół.
Celem projektu "Platforma wiedzy – naukowo-edukacyjny interaktywny portal muzealny Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum" ma być przede wszystkim zwiększenie dostępu do zasobów placówki.
"Naszym zadaniem jest poszerzenie dostępności do tego wszystkiego czym jest Zamek Królewski jako budowla, muzeum i środowisko ludzi, którzy się tą spuścizną zajmują. Jest to realizowane na wielu zróżnicowanych poziomach. Jednym z ważnych punktów popularyzujących wiedzę o Zamku i jego zasobach ma być prezentowana cyfrowa platforma wiedzy, interaktywny portal muzealny Zamku" - mówił podczas środowej prezentacji projektu p.o. dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum Przemysław Mrozowski.
Jak zaznaczyła kierownik projektu Digitalizacja zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum Aldona Modrzewska, przygotowując portal brano przede wszystkim pod uwagę potrzeby odbiorców i oczekiwania społeczeństwa, które "jest zainteresowane kulturą i chce z niej korzystać w sposób nowoczesny i łatwy".
Projekt ma być realizowany w ramach programu Polska Cyfrowa. "Jego najważniejszym zadaniem jest digitalizacja zasobów Zamku, zwiększenie ich dostępności, poprawa jakości cyfrowo udostępnianych muzealiów i polepszenie możliwości ich ponownego wykorzystania. Efektem ma być innowacyjny, kompletny i wielofunkcyjny portal naukowo-edukacyjny dostępny w języku polskim i angielskim" - powiedziała Modrzewska.
Platforma ma prezentować wyniki badań naukowych z zakresu historii, historii sztuki i muzealnictwa. Jej druga edukacyjna część przybliży ofertę multimedialną z lekcjami muzealnymi i materiałami dydaktycznymi dla wszystkich poziomów kształcenia. Trzecia to wirtualny przewodnik po kolekcji muzealnej i archiwalnej.
"Projekt jest nakierowany na poszerzenie wiedzy pod względem naukowym i kulturalnym. Nasi odbiorcy to uczniowie, studenci, nauczyciele, naukowcy, przedstawiciele zawodów związanych z zachowaniem dziedzictwa kulturowego, kolekcjonerzy, turyści czy amatorzy kultury" - relacjonowała Modrzewska.
Jej placówka przeprowadziła ankietę mającą pomóc w zdiagnozowaniu potrzeb tych osób. "Ankietowani z reguły korzystają ze stron muzeum przed wizytą, dlatego ważne jest by w ramach projektu zwrócić uwagę na to, jak platforma zostanie skonstruowana i na jakie z tych potrzeb będzie odpowiadać. Większość respondentów zadeklarowała też zainteresowanie takim portalem. Oczekiwali jednak przejrzystych, prostych i oszczędnych rozwiązań" - opowiadała kierownik.
Na platformie mają być przede wszystkim prezentowane przydatne informacje dla profesjonalistów i hobbystów, ale także dla osób pragnących poszerzyć swoje zainteresowania. "Będziemy pokazywać obiekty muzealne bogato reprezentowane w Zamku w każdej dziedzinie - malarstwa, rzeźby, grafiki czy mebli oraz obiekty archiwalne, które ze względu na swoją naturę zgromadzone są w magazynach i nie są dostępne dla publiczności na co dzień" - wyjaśniła Modrzewska.
W jej ocenie te zasoby mają duży potencjał do wykorzystania zarówno w sektorze naukowym, kulturalnym, jak i administracyjnym. "Mają one duże znaczenie historyczne, naukowe, artystyczne tak dla polskiego, jak i międzynarodowego obszaru kultury. Co ważne prezentowane obiekty są w pełni zinwentaryzowane, mają dużą wartość edukacyjną, są więc przydatne również dla nieprofesjonalnego odbiorcy i sprawdzone pod względem praw autorskich" - podkreśliła kierownik.
"Planujemy, że w ramach projektu zostanie udostępnionych ponad 9 tys. obiektów zdigitalizowanych i dostępnych wraz z opisem merytorycznym, także w języku angielskim. Mamy nadzieję, że platforma będzie się cieszyła zainteresowaniem. Liczymy, że w pierwszym roku po uruchomieniu odnotuje ok. 20 tys. odsłon" - dodała Modrzewska.
Prace nad projektem mają się rozpocząć 1 lipca br., a zakończyć 30 czerwca 2019 r. Koszt ma wynieść ponad 5,2 mln zł netto. (PAP)
akn/ agz/