Europa i świat po 1989 roku

15.08.2018

Premier Japonii przesłał rytualne dary do świątyni Yasukuni

Premier Japonii Shinzo Abe przesłał w środę - w rocznicę ogłoszenia kapitulacji Japonii - rytualne dary do świątyni Yasukuni poświęconej pamięci wojskowych, którzy polegli w służbie cesarza. Podobnie jak w poprzednich latach Abe nie udał się tam osobiście.

Wcześniejsze wizyty czołowych polityków japońskich w tej znajdującej się w Tokio świątyni, wywoływały zazwyczaj oburzenie Pekinu i Seulu bowiem wśród czczonych w tej świątyni poległych jest 14 japońskich dowódców wojskowych z okresu II wojny światowej uznanych przez aliantów za zbrodniarzy wojennych.

Deputowany do parlamentu z ramienia rządzącej Partii Liberalno-Demokratycznej, Masahiko Shibayama, który w imieniu premiera złożył ofiarę, powiedział, że szef rządu polecił mu pomodlić się za dusze poległych i wyraził żal, że nie mógł odwiedzić świątyni osobiście.

Shinzo Abe tylko raz odwiedził świątynię Yasukuni - miało to miejsce w 2012 r. Rokrocznie jednak w jego imieniu jest tam składana ofiara.

Premier przesłał dary z okazji przypadającej w środę rocznicy ogłoszenia kapitulacji Japonii, co otworzyło drogę do podpisania aktu bezwarunkowej kapitulacji Cesarstwa Wielkiej Japonii w dniu 2 września 1945 r. na pokładzie zakotwiczonego w Zatoce Tokijskiej pancernika USS „Missouri”, co zakończyło II wojnę światową.

W środę odbędą się oficjalne uroczystości ku czci poległych w II wojnie, w których weźmie - oprócz szefa rządu również 84-letni cesarz Akihito. Będzie to jego ostatnie uczestnictwo w tej ceremonii. Zgodnie z zapowiedziami Akihito abdykuje 30 kwietnia 2019 r. na rzecz swego najstarszego syna, księcia Naruhito.

Ceremonia upamiętnienia poległych odbywa się na neutralnym gruncie. Akihito - postrzegany jako symbol pokoju i pojednania z azjatyckimi sąsiadami, w tym z Koreą Płd., która była okupowana przez Japonię od 1910 do 1945 r. - nigdy nie odwiedził świątyni Yasukani.

Także jego ojciec, cesarz Hirohito, który panował w latach 1926–1989, a zatem i w okresie wojennym, zaprzestał odwiedzania świątyni w 1978 r., gdy umieszczono tam upamiętnienie dowódców wojskowych armii japońskiej. (PAP)

mars/

arch.

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL