Kultura i sztuka po 1989 roku

21.10.2016

Premiera portalu „Skrzypce w zbiorach polskich”

Portal „Skrzypce w zbiorach polskich” Portal „Skrzypce w zbiorach polskich”

Skrzypcom z polskich kolekcji i instrumentom zwycięzców konkursów lutniczych i wykonawczych poświęcona jest nowa odsłona portalu „Instrumenty muzyczne” . Premiera serwisu „Skrzypce w zbiorach polskich” miała miejsce w piątek w Poznaniu.

Prezentacja witryny odbyła się przy okazji trwającego w dniach 8-23 października w Poznaniu XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego.

Portal „Skrzypce w zbiorach polskich” to trzecia, po „Polskich ludowych instrumentach muzycznych” i „Fortepianie w zbiorach polskich”, część mieszczącego się na stronie www.instrumenty.edu.pl serwisu „Instrumenty muzyczne” – największej cyfrowej kolekcji instrumentów muzycznych w Polsce.

Portal realizowany jest przez Instytut Muzyki i Tańca ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami przedsięwzięcia są: Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego oraz Związek Polskich Artystów Lutników.

W serwisie prezentowane są skrzypce z Kolekcji Instrumentów Lutniczych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zarządzanej przez Związek Polskich Artystów Lutników, instrumenty polskich laureatów Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu oraz skrzypce, na których grali wybitni polscy skrzypkowie, zdobywający laury na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

„Jest to portal, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Pokazujemy tu, że instrumenty mają duszę. Dzięki niej artyści mogą wydobyć z tych pięknych instrumentów jeszcze piękniejsze dźwięki” – powiedział w piątek w Poznaniu dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca Andrzej Kosowski.

„Jest to portal, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Pokazujemy tu, że instrumenty mają duszę. Dzięki niej artyści mogą wydobyć z tych pięknych instrumentów jeszcze piękniejsze dźwięki” – powiedział w piątek w Poznaniu dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca Andrzej Kosowski.

Docelowo w serwisie zaprezentowanych ma być ok. 100 instrumentów. „W tej chwili mamy ich ok. 60. Czekamy jeszcze na ustalenie pewnych informacji – zwłaszcza z początków konkursów skrzypcowych. Czasem trudno jest ustalić, na jakich instrumentach grali pierwsi laureaci. Czekamy też na zakończenie fotografowania i opisywania Kolekcji Instrumentów Lutniczych, bo to jest kolekcja czynna, z której korzystają muzycy” – podał Andrzej Kosowski.

Na portal złożyć się ma ponad tysiąc wysokiej jakości zdjęć wraz z opisami. W serwisie prezentowane są biogramy wybitnych lutników, historia lutnictwa w Polsce i Europie oraz zagadnienia związane z praktyką wykonawczą i warsztatem lutniczym. Witryna ma być też bazą artykułów i filmów o charakterze popularyzatorskim, kierowanych do szerszej publiczności.

„To portal dla każdego - nie wymaga żadnej tajemnej wiedzy. W dostępny sposób opisujemy budowę instrumentu, historię i prezentujemy wiele przykładów dźwiękowych – historycznych i współczesnych” – powiedział Kosowski. Źródłem przykładów muzycznych są m.in. fragmenty antologii Laureaci Międzynarodowych Konkursów Skrzypcowych im. Henryka Wieniawskiego 1935-2001. Część nagrań została przygotowana specjalnie z myślą o portalu.

Portal skrzypce.instrumenty.edu.pl, podobnie jak dwie poprzednie części serwisu „Instrumenty muzyczne”, posiada dwie wersje językowe: polską i angielską.

„Portal instrumenty.edu.pl powstał w 2014 roku. Początkowa część kolekcji obejmowała polskie instrumenty ludowe, stworzyliśmy ją w roku Oskara Kolberga. Okazało się, że witryna cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Rok temu, podczas Konkursu Chopinowskiego, pokazaliśmy piękne fortepiany w zbiorach polskich” - powiedział dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca.

Andrzej Kosowski podkreślił, że wersję anglojęzyczną serwisu ogląda tyle samo osób, co stronę po polsku. „To dowodzi, że głód wiedzy o instrumentach, o polskiej muzyce i polskiej kulturze jest duży nie tylko w kraju, ale i na całym świecie” – powiedział.

Do współpracy przy tworzeniu serwisu Instytut Muzyki i Tańca zaprosił wybitnych naukowców i lutników, w tym instrumentologa i historyka instrumentów muzycznych prof. Beniamina Vogla. Kuratorem portalu jest muzykolog Agata Mierzejewska. Zdjęcia wykonał Waldemar Kielichowski. (PAP)

rpo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL