Religia

23.03.2019

Prezydenci Polski i Węgier wzięli udział w mszy św. w Kielcach

Prezydenci Andrzej Duda i Janos Ader wzięli w sobotę udział w uroczystej mszy świętej w Bazylice Katedralnej w Kielcach, koncelebrowanej w językach polskim i węgierskim. Prezydent Węgier przebywa w Kielcach od piątku, w związku z obchodami Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Tuż przed nabożeństwem prezydenci złożyli kwiaty przy tablicy smoleńskiej, znajdującej się w pobliżu kościoła. Tablica upamiętnia 96 ofiar - z prezydentem Lechem Kaczyńskim - które zginęły 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

"Z wielką rado­ścią i dziękczynieniem możemy świętować tysiąclecie przyjaź­ni naszych narodów. Ponieważ tysiąc lat naród polski i węgier­ski łączy ścisła, głęboka i wzajemnie się wspierająca przyjaźń w każdej dziedzinie życia" - podkreślił w homilii podczas nabożeństwa w katedrze przewodniczący episkopatu Węgier, bp Andras Veres. Hierarcha koncelebrował mszę św. wspólnie z ordynariuszem diecezji kieleckiej, bp Jan Piotrowskim.

Bp Veres przypomniał, że formowanie obu państw odby­wało się przez te same dziesięciolecia przełomu X i XI wie­ku. "Święty Wojciech powiązany z założeniem miasta Kielce jest otoczony przez Węgrów wielkim szacunkiem religijnym, ponieważ został ochrzczony przez pierwszego króla Węgier - św. Stefana. Jednocześnie niezliczeni święci i władcy łączą na­sze narody na przestrzeni wieków. Wspomnę tylko dwa przy­kłady - św. Kinga i św. Jadwiga. W przemówieniu otwierającym kanonizację św. Jadwigi, papież Jan Paweł II stwierdził, że była ona opiekunką Polski, Litwy, Rusi oraz Węgier" – opisywał duchowny.

Wspomniał także o szanowanych przez Polaków i Węgrów władcach i dowódcach - "wielkich mistrzach naszej wspólnej historii" - i artystach, "którzy wzbogacali nasze wspólne skarby narodowe". "Wszystko to jest możliwe dla­tego, że wartości i cnoty, dzięki którym można budować naszą przyjaźń, są obecne w duchu naszych narodów. A te wartości i cnoty nie są niczym innym, jak wspólną wiarą chrześcijańską, która, jak czytaliśmy u Syracha, jest solidną podstawą dobrej przyjaźni" – podkreślił bp Veres, odnosząc się do zacytowanych podczas homilii stwierdzeń Księgi Sarycha.

Duszpasterz ocenił, że historia pokazała, iż chociaż przyjaźń Polaków i Węgrów "jest nieprzerwa­na", to "trudne czasy zawsze mocniej zacieśniały jej węzeł". "Wartości wiary chrześcijańskiej zapewniały ludziom tę moc i odwa­gę, bez której nie mogliby przeciwstawić się siłom depczącym Kościół, religię i podstawowe prawa ludzkie. Zagrożenie nie zniknęło do dzisiaj, chrześcijaństwo stało się najbardziej prześladowaną religią na świecie" – podkreślił biskup, przytaczając wyniki badań pokazujące, że na świecie "co pięć minut" ginie jeden chrześcijanin.

"Ale smucimy się również z tego, że nasze wspólnoty religijne, w których nie ma bezpośred­niego zagrożenia życia, są bardzo osłabione. W naszych krajach sekularyzacja i hedonizm są największym zagrożeniem dla wiary chrześcijańskiej. Niemniej jednak, lub nawet z tego powodu, zacieśnijmy mocniej węzły naszej przyjaźni - pomagajmy sobie nawzajem, aby wytrwać w wierze chrześcijańskiej. Obietnice Chrystusa zachęcają nas: +Miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat”+ albo +Zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą”+" – podsumował bp Veres, cytując zapisy Nowego Testamentu.

Po nabożeństwie prezydenci Polski i Węgier udali się na Skwer Szarych Szeregów, gdzie w Alei Sław pary prezydenckie odsłonią popiersie wybitnego węgierskiego kompozytora Beli Bartoka. Zapalą także znicze pod pomnikiem Szarych Szeregów, upamiętniającym harcerzy poległych za ojczyznę.

Po południu w Hali Legionów pary prezydenckie wezmą udział w młodzieżowym turnieju drużyn piłki ręcznej z Polski i Węgier. Prezydenci wręczą puchary zwycięzcom toczących się od czwartku rozgrywek.

Będzie to ostatni punkt dwudniowej wizyty prezydenta Janosa Adera w Kielcach, związanej z obchodami Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W planach jest jeszcze prywatna wizyta węgierskiej pary prezydenckiej w sanktuarium na Świętym Krzyżu.

W piątek podczas Gali Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Kieleckim Teatrze Tańca prezydent Ader odebrał przyznany przez prezydenta Dudę – "w uznaniu znamienitych zasług dla Rzeczpospolitej Polskiej, za rozwijanie polsko-węgierskiej współpracy" - Order Orła Białego.

Przypadający 23 marca Dzień Przyjaźni obu państw ustanowiły w 2007 r. Sejm RP i parlament Węgier. Jego obchody odbywają się na przemian w Polsce i na Węgrzech. W przyszłym roku zaplanowano je w dzielnicy stolicy Węgier Budapeszt-Czepel. (PAP)

autor: Katarzyna Bańcer

ban/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL