Europa i świat po 1989 roku

24.03.2018

Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w mszy św. w katedrze w Veszprem

Prezydent Andrzej Duda i prezydent Węgier Janos Ader wraz towarzyszącymi im małżonkami uczestniczyli w sobotę w mszy św. w katedrze św. Michała w Veszprem, pary prezydenckie złożyły też wieńce przed tablicą upamiętniającą węgierskiego księdza katolickiego Bele Varga.

Andrzej Duda bierze udział w obchodach 12. Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W tym roku spotkanie odbywa się w położonym około 100 km na południowy-zachód od Budapesztu Veszprém.

W sobotę, w drugim dniu wizyty na Węgrzech, prezydent Duda oraz prezydent Węgier Janos Ader wraz towarzyszącymi im małżonkami uczestniczyli we mszy w katedrze św. Michała w Veszprem. Pary prezydenckie złożyły następnie wieńce przed tablicą upamiętniającą węgierskiego księdza katolickiego Bele Varga. Prezydenci wraz z małżonkami zwiedzili także wystawę poświęconą bohaterom trzech narodów, m.in. Henrykowi Sławikowi.

"Tegoroczne obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej są też pierwszymi, kiedy w Polsce oddajemy hołd tysiącom Polaków, którzy podczas II wojny światowej ratowali Żydów" - powiedział w sobotę PAP Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta, który towarzyszy parze prezydenckiej podczas wizyty na Węgrzech.

Kolarski zaznaczył, że wystawa, którą obejrzały pary prezydenckie, ma z jednej strony upamiętnić przyjaźń Henryka Sławika i Józsefa Antalla, "symboliczną także dla współczesnych relacji między naszymi krajami", ale ma też przybliżyć Węgrom działalność "Żegoty".

Dodał, że ekspozycja poświęcona "Żegocie" była prezentowana już wcześniej w Polsce i została przetłumaczona na węgierski specjalnie w związku z obchodami 12. już Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

"To Henryk Sławik tutaj na Węgrzech wraz z Józsefem Antallem uratował kilkadziesiąt tysięcy polskich uchodźców, w tym szacuje się, że wśród nich było ok. 5 tys. Polaków narodowości żydowskiej" - przypomniał Kolarski.

W piątek, w pierwszym dniu wizyty na Węgrzech, prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Węgier. Wieczorem obaj prezydenci uczestniczyli w uroczystej gali, podczas której przekazano Flagę Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej prezydentowi Kielc, gdzie odbędą się przyszłoroczne obchody.

Późnym popołudniem w sobotę para prezydencka ma wrócić do kraju.(PAP)

agzi/ mzk/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL