Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk został jednym z dwóch wiceprzewodniczących Stowarzyszenia Miast Sanktuariów Europy (Shrines od Europe). Zadaniem tej organizacji jest m.in. międzynarodowa promocja sieci ośrodków pielgrzymkowych jako istotnego celu podróży w Europie.
Europejskie centra pielgrzymkowe z inicjatywy Częstochowy współpracują od blisko 25 lat. W tym roku nastąpiło sformalizowanie ich współpracy w postaci utworzenia stowarzyszenia. Ma to wzmocnić turystyczną rolę miast członkowskich i pomóc im w wykreowaniu wspólnej marki i strategii marketingowej.
Organizację powołało siedem czołowych centrów pielgrzymkowych. Obok Częstochowy są to: portugalska Fatima, włoskie Loreto, francuskie Lourdes, niemieckie Altoetting, austriackie Mariazell i szwajcarskie Einsiedeln.
Siedzibą stowarzyszenia jest portugalska miejscowość Ourem, na której terenie leży Fatima. Podczas niedawnego walnego zgromadzenia, które obradowało online, burmistrz Ourem Luis Miguel Albuquerque został pierwszym przewodniczącym stowarzyszenia, a jego zastępcami podczas trzyletniej kadencji będą prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk i były burmistrz Altotting Herbert Hofauer.
Do stowarzyszenia mogą dołączać miasta sanktuaria z Europy i z innych kontynentów. Współpraca w ramach tej organizacji ma wzmocnić rolę miast sanktuariów w turystyce i umożliwić wymianę kulturową i współdziałanie na wielu płaszczyznach – ułatwi dzielenie się doświadczeniami w sferach kultury, edukacji czy sportu. Pozwoli także opracować wspólną wizję i politykę na przyszłość.
Jedną z planowanych inicjatyw jest utworzenie Europejskiego Szlaku Kulturowego Miast Sanktuariów pod auspicjami Rady Europy. Stworzenie takiego szlaku może ułatwić stowarzyszeniu pozyskiwanie pieniędzy z funduszy unijnych i z programów krajowych.
Współpraca grupy "Shrines of Europe – Miasta Sanktuaria Europy" rozpoczęła się w 1996 r., kiedy Altoetting, Częstochowa, Fatima, Loreto i Lourdes podpisały list intencyjny o współpracy ośrodków kultu religijnego. Porozumienie było wynikiem wcześniej nawiązanych przyjacielskich relacji Częstochowy z miastami pielgrzymkowymi.
Kontynuacją listu intencyjnego była podpisana jesienią 2003 r. "Umowa o współpracy między miastami sanktuariami Europy". W kolejnym roku do grupy dołączyło austriackie Mariazell. Z okazji 20. rocznicy istnienia "Shrines of Europe" w Częstochowie podpisano deklarację o kontynuowaniu współpracy miast sanktuariów Europy. W 2017 r. do ich grona przyjęto szwajcarskie Einsiedeln.
Jasna Góra w Częstochowie to jeden z największych w Europie ośrodków kultu maryjnego. W ubiegłym roku sanktuarium odwiedziło ok. 4,4 mln pielgrzymów i turystów (ok. 100 tys. więcej niż rok wcześniej), w tym pieszo do klasztoru dotarło około 133 tys. pątników. W tym roku ruch turystyczny i pielgrzymkowy jest znacznie mniejszy z powodu ograniczeń związanych z pandemią COVID-19.(PAP)
Autor: Marek Błoński
mab/ joz/