Religia

26.06.2018

Prezydent Francji przyjął tytuł protokanonika bazyliki na Lateranie w Rzymie

Prezydent Francji Emmanuel Macron przyjął we wtorek tytuł honorowego protokanonika rzymskiej papieskiej bazyliki świętego Jana na Lateranie. Godność odziedziczona po królach Francji przysługuje teraz prezydentom kraju, ale nie wszyscy ją przyjęli.

Ceremonia na Lateranie, w katedrze biskupa Rzymu, odbyła się po audiencji u papieża Franciszka.

Podczas uroczystości prezydent Macron powiedział: "Obecność głowy państwa francuskiego podkreśla wolę pogłębienia relacji przyjaźni, zrozumienia i zaufania, jakie utrzymujemy ze Stolicą Apostolską, o czym przypomniałem dziś rano podczas spotkania z Jego Świątobliwością papieżem Franciszkiem".

W swym przemówieniu Macron zaznaczył: "Relacje te nie są po prostu owocem historii, ale znakiem zgody, która pozwala pracować razem na rzecz pokoju i w służbie dla dobra wspólnego".

Prezydent mówił, że postanowił przyjąć honorowy tytuł kanonika "w imię tradycji zgody i przyjaźni między Francją i Watykanem".

Tradycja przyznawania tytułu protokanonika najpierw królom, a potem prezydentom Francji sięga końca XVI wieku i związana jest z postacią Henryka IV, który poinformował, że przechodzi na katolicyzm i wygłosił wtedy słynne zdanie: „Paryż wart jest mszy”.

Związki bazyliki świętego Jana na Lateranie z Francją datują się zaś od średniowiecza.

W XX wieku tytułu protokanonika przyjęli między innymi prezydenci Charles De Gaulle, Valery Giscard d'Estaing, Jacques Chirac, a ostatnio Nicolas Sarkozy w 2007 roku.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL