Średniowiecze

18.04.2019

Prezydent Krakowa oferuje pomoc przy odbudowie witraży w Notre Dame

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski w liście do mer Paryża Anne Hidalgo zaoferował pomoc przy odbudowie katedry Notre Dame. Miasto chce ufundować jeden z witraży – informuje w czwartek Urząd Miasta Krakowa.

"Władze i mieszkańcy Krakowa są wstrząśnięci skalą tragedii, która dotknęła miasto Paryż i całą Francję w związku z pożarem katedry Notre Dame. Jako miasto Światowego Dziedzictwa UNESCO, historyczne i kulturalne serce Polski, Kraków postrzega zniszczenie katedry Notre Dame w kategorii niepowetowanej straty. Łączymy się z paryżanami i wszystkimi Francuzami w niedowierzaniu i głębokim smutku" - napisał Jacek Majchrowski.

Zadeklarował, że Kraków pragnie włączyć się we wspólne dzieło odbudowy katedry poprzez ufundowanie jednego z witraży. Dodał, że w Krakowie działają Muzeum i Pracownia Witrażu, która - chociaż nieduża - ma renomę i doskonałych specjalistów realizujących zamówienia z całego świata.

"Jestem przekonany, że doświadczenie i umiejętności krakowskich mistrzów witrażu, pozwoli im sprostać temu ambitnemu zadaniu. Wszak zabytkowe witraże, podobnie jak cała katedra, są naszym wspólnym europejskim dziedzictwem – skarbem, za który wszyscy czujemy się odpowiedzialni" – napisał prezydent Krakowa.

"Czekamy na sygnał od władz Paryża, czy są zainteresowani takim wsparciem. Jeżeli tak, będziemy starali się skontaktować francuskich specjalistów nadzorujących odbudowę z krakowskim ekspertami" – powiedziała PAP rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek. (PAP)

wos/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL